Національний екологічний центр України звернувся до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України з проханням про надання обґрунтування витрат на подовження роботи атомних енергоблоків в Україні, а саме техніко-економічне обґрунтування (ТЕО), яке мало бути надане НАЕК «Енергоатом» до Міністерства, а також висновки Міненерго по даному документу.

У Міненерго відповіли, що ТЕО не готувалось, оскільки згідно змін, внесених в законодавство у 2009-му році, процедура подовження експлуатації ядерних енергоблоків у понадпроектний термін не потребує підготовки такого документу.

Нагадаємо, що така ситуація в Україні стала можлива внаслідок змін, які були внесені в Закон України вiд 08.09.2005 «Про порядок прийняття рішень про розміщення, проектування, будівництво ядерних установок і об’єктів, призначених для поводження з радіоактивними відходами, які мають загальнодержавне значення», що були ініційовані депутатами Мартиненком М.В. та Тулубом С.Б. і прийняті Верховною Радою України 25 червня 2009 року.

В текст статті 6. було внесено зміни наступні зміни, які мають дуже важливі наслідки, а саме:

«Рішення щодо продовження терміну експлуатації існуючих ядерних установок… приймається у тому ж порядку, що і рішення про будівництво ядерних установок …»,

було замінене, на :

«Рішення щодо продовження терміну експлуатації існуючих ядерних установок… приймається органом державного регулювання ядерної та радіаційної безпеки…».

Ці зміни призвели до того, що тепер продовження роботи ядерних реакторів у понад проектний термін, є приватною справою НАЕК «Енергоатом». Цій компанії тепер не потрібно обґрунтовано доводити представниками народу у Верховній Раді та Уряду країни доцільність подовження роботи старих енергоблоків з точки зору економіки, енергетичної та екологічної безпеки. Також «Енергоатом» має право не проводити жодних консультацій з громадськістю, як це було передбачено законом до внесених змін.

Крім цього, діюча редакція Закону № 2861-IV від 08.09.2005, порушує низку інших законодавчих актів. Передусім, це Конвенція про доступ до інформації, участь громадськості в процесі прийняття рішень та доступ до правосуддя з питань, що стосуються довкілля (Оргуська конвенція), де громадськості гарантується участь в прийнятті рішень в ядерній галузі.

Запит НЕЦУ Відповідь Міністерства енергетики та вугільної промисловості