13 січня 2021 року відбувся міжнародний вебінар «Оцінка екосистемних послуг річкових басейнів – можливість оцінити справжній вплив гідроенергетики на довкілля», що пройшов у Кишиніві у зв’язку з завершенням проекту “Вплив гідроенергетики на річкові екосистеми і екосистемні послуги – деякі результати міжнародного проекту, реалізованого у рамках схеми регрантингу Форуму громадянського суспільства Східного партнерства Європейського Союзу».
Вебінар проведений Міжнародною екологічною асоціацією охоронців річки «Eco-TIRAS» спільно з партнерами з Азербайджану, Вірменії та України за фінансової підтримки Європейського Союзу у рамках підтримки громадянського суспільства у регіоні.
Учасники прес-конференції: Ілля Тромбіцький, Ольга Казанцева, Руслан Гаврилюк, Арам Габрієлян, Ельчин Султанов, Оксана Станкевич-Волосянчук та Сергій Савченко.
Руслан Гаврилюк, який представляє Національний екологічний центр України (Київ), зазначив, що невід’ємною частиною Європейського зеленого курсу є збереження біорізноманіття, відновлення деградованих екосистем. Світ крок за кроком усвідомлює, що без збереження екосистем немає майбутнього, що вже мало «зменшувати вплив на довкілля», тепер необхідно допомагати природі відновлюватися, або ж наступні покоління можуть залишитися без річок, ліси та степів.
Ольга Казанцева, Eco-TIRAS, Молдова, у своєму виступі підкреслила, що гідротехнічне будівництво, здійснюване для задоволення зростаючих потреб в енергії, призводить не тільки до позитивних, але і до значних негативних наслідків, тому громадські екологічні організації всього світу виступають проти визнання гідроенергетики поновлюваним джерелом енергії і заохочення її подальшого розвитку в рамках Паризького кліматичної угоди та інших інститутів ООН.
Арам Габрієлян, який представляє в проекті Еколого-культурну НВО «Хазер» з Вірменії, повідомив, що в країні у результаті реалізації програми розвитку малої гідроенергетики природні річкові екосистеми втрачені. Дослідження екосистемних послуг повинні привести до розробки та впровадження схем оплати екосистемних послуг. Вони повинні стати економічно життєздатними механізмами для регулювання і пом’якшення шкідливого впливу гідроенергетики на природні екосистеми і людей, які повинні користуватися благами, наданими цими екосистемами.
Ілля Тромбіцький, Eco-TIRAS, Молдова, зупинився в своєму виступі на впливі гідробудівництва на Дністрі, у результаті якого мігруючі види осетрових повністю зникли з річки, а улови риби в ній у багато разів зменшилися. Іншою істотною проблемою, особливо у зв’язку з гідроенергетикою, є слабке розуміння сутності екосистемних послуг людьми, які приймають рішення, та населенням. Наріжним каменем країн СЄКЦА є забруднення річок, проте, зазвичай, завдані збитки підраховуються лише за кількістю загиблої риби, у той час, як інші втрачені екосистемні послуги річки в розрахунок не беруться. Те ж відбувається, коли в результаті гідробудівництва порушується морфологія річок, що взагалі ніяк не враховується.
Ельчин Султанов, Орнітологічне товариство Азербайджана, зазначив, що басейн річки Кури займає більше 95% території Азербайджану і є найбільш освоєним в гідроенергетичному плані. Застосування екосистемного підходу дозволить принаймні частково відновити або поліпшити якість (оптимізувати) тих екосистем, які зазнали шкідливого впливу, вирівняти, де ще буде можливо, водний баланс і поліпшити умови життя населення у районах, які зазнали масштабних екологічних змін.
Сергій Савченко, Національний екологічний центр України, повідомив, що у рамках проекту запропоновано і представлено алгоритм обробки даних з сервісу “Copernicus Land Globe” для цілей визначення типів екосистем за класифікацією MAES. Представлені результати пілотного картографування екосистем басейнів річок Уж (Україна) і Кура (Азербайджан і прилеглих країн) за запропонованим алгоритмом з використанням даних “Copernicus Land Globe”. Представлено співвідношення типів земельного покриву c сервісу “Copernicus Land Globe” і типів екосистем класифікації MAES.
Біолог Оксана Станкевич-Волосянчук, ГО «Екосфера» (м.Ужгород) зазначила, що гірські річки в Україні до початку ХХІ століття залишилися мало зміненими екосистемами і є тими небагатьма екосистемами, яким вдалося уникнути масштабної трансформації. Сьогодні вони можуть бути еталонами гірських річкових екосистем в Європі, і саме в цьому полягає їх основна цінність.
Переглянути повний реліз вебінару можна у pdf-файлі:
Завантажити версію українською мовою
Download English version
Descărcați versiunea în limba română
Загрузить версию на русском языке