bear-free

Національний екологічний центр України (НЕЦУ), Асоціація зоозахисних організацій України (АЗОУ), ініціативна група «Захист тварин у Львові» (ЗТЛ) звертаються до Державної екологічної інспекції у Львівській області з вимогою вилучення бурих ведмедів, яких використовують як живу наживку для цькування мисливськими собаками на станції розведення собак у с. Брониця Дрогобицького району Львівської області.

Підтримати петицію

З 2011-го року у Львівській області існує розплідник мисливських собак «Енейко». Окрім розмноження елітних собак на станції відбуваються заборонені змагання з «підсадного ведмедя». А саме – цькування собаками бурих ведмедів, кабанів, єнотів, лисиць та інших тварин.

Це так звана притравка, коли у собаки виробляються особливі навички для полювання. Ведмедя тримають на ланцюгу, який прикріплений до троса. Фактично тварина зафіксована та не має можливості захистити себе. Собак пускають на ведмедя, в результаті тварина може опинитися в облозі. Ведмідь та інші тварини отримують фізичні та психологічні травми. Наслідками таких «змагань» є покуси, виснаження, рвані рани.

Яким чином такі ведмеді опиняються на станціях притравки? Як нелегальний товар із закордону, як здобич браконьєрів, як «списаний матеріал» з пересувних звіринців, цирків та підпільних розплідників.

Окрім того утримуються ведмеді в жахливих умовах у тісних клітках із ознаками порушення «Порядку утримання та розведення диких тварин, які перебувають у стані неволі або в напіввільних умовах».

За українським законодавством ведмідь бурий – зникаючий вид, який занесений до Червоної книги України. За міжнародним законодавством бурий ведмідь занесений до Червоного списку МСОП, CITES, охороняється Бернською конвенцією.

Таким чином полювання на цю тварину в Україні заборонене або може бути застосоване у виняткових цілях, якщо перебування тварини на певній території загрожує людям. Постає логічне питання: «Чому і навіщо натравлювати псів на ведмедів, якщо полювання на них заборонене?»

Згідно Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження», стаття 18 «Загальні правила поводження з тваринами, що виключають жорстокість»: «При поводженні з тваринами не допускається: примушування до нападу одних тварин на інших, крім випадків використання собак мисливських порід, інших ловчих звірів та птахів для полювання.»

Згідно зі статтею 19 Закону України «Про Червону книгу України»: «Спеціальне використання (добування, збирання) об’єктів Червоної книги України здійснюється у виняткових випадках лише у наукових і селекційних цілях, у тому числі для розмноження, розселення і розведення у штучно створених умовах, а також для відтворення популяцій за дозволом центрального органу виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища на підставі рішень Національної комісії з питань Червоної книги України, прийнятих відповідно до її повноважень. Спеціальне використання (добування, збирання) об’єктів Червоної книги України з метою отримання прибутку забороняється.»

Неодноразові звернення та заклики зоозахисників, екологів, науковців, журналістів (а саме – Асоціації зоозахисних організацій України, Національного екологічного центру України, Інституту зоології ім. Шмальгаузена) припинити такі дії та притягнути власника розплідника «Енейко» до відповідальності наштовхувались на повне ігнорування з боку державних контролюючих органів.

Незважаючи на це, у 2014 році громадськість домоглася відкриття кримінальної справи проти власника розплідника, яка досі не завершена.

Сюжет телеканала ZIK про розплідник лайок «Енейко».