podesinnya_sized

8 жовтня Київська обласна рада прийняла рішення про створення одного з найбільш очікуваних об’єктів природно-заповідного фонду на Київщині. Своїм рішенням депутати оголосили ландшафтним заказником понад 2000 гектарів лісів, розміщених вздовж русла річки Десна. Заказник є першою чергою створення національного природного парку «Подесіння», запланованого в Указі Президента України від 1 грудня 2008 року. Планується, що в майбутньому національний парк охопить всю долину річки Десна у Київській і Чернігівській областях.

“Створення цього заказника зайняло декілька років впертої боротьби природоохоронців із забудовниками. Починаючи з 2006 року розпочалось масове розпаювання земель вздовж річки Десна та зміна їхньої категорії таким чином, щоб дозволити на заплавних луках приватне котеджне будівництво. Фактично, на Десні запланували створити нову «конча-заспу». – розповідає учасник створення заказника, заступник голови Національного екологічного центру України Олексій Василюк. – Але ми знайшли шлях зупинити будівельне свавілля. Всі береги Десни віднесені до земель лісового фонду та знаходяться у відання Вищедубечанського лісгоспу. Фактично, вздовж всього берега річки, тягнеться смуга лісу, яка не могла бути розпайована. Саме її і вдалось зробити заказником“.

Екологи переконані, що створення заказника «Зачарована Десна» стане стратегічним моментом у збереженні долини річки Десни, яка є не лише гарантією питного водопостачання столиці України а й лишається останньою долиною великої річки, що зберіглась в Європі у незміненому вигляді.
Охороняти долину Десни Україна зобов’язавсь, підписуючи низку міжнародних угод про охорону мігруючих видів птахів, шлях перельотів яких пролягає вздовж цієї річки.

“Створення заказника саме такої форми докорінно міняє перспективи забудови деснянських луків. Жодне котеджне містечко більше не зможе зробити тут приватний пляж, відгородити шмат берега або зробити причал для яхт або катерів. Береги Десни на всій її протяжності в Київській області є надалі недоторканими назавжди, а пошкодження їх відтепер передбачає кримінальну відповідальність. – додає Олексій. – Звісно, ця новина не дуже сподобається тим, хто хоче побудувати на Десні маєток або тому хто хоче незаконно продати свій пай. Але кожен, кого Десна приворожує як природна перлина, місце, куди він прагне поїхати у кожен вільний вихідний – повинен відмітити у календарі 8 жовтня, як особисте свято”.

Спільно з благодійним фондом «Київська ландшафтна ініціатива», що є ініціатором створення заказника, природоохоронці планують добитись створення подібних заповідних територій вздовж р.Десни у Чернігівській області та на її основних притоках.

За додатковою інформацією звертайтеся:

Олексій Василюк
заступник голови Національного екологічного центру України
Тел.: +38 (097) 1000-473
Email: vasyliuk AT gmail.com