Суворе попередження Партнерства «Врятуймо Полісся» (Save Polesia):

Слід відмовитися від мегапроекту водного шляху E40, інакше життєво важливим водно-болотнім угіддям, лукам, лісам та болотам у Польщі, Білорусі та Україні загрожує катастрофа!

Коротко:

  • Поглиблений  аналіз прогнозованих впливів водного шляху E40 на природоохоронні території Польщі, Білорусі та України вказує на негативні наслідки принаймні для 193 міжнародних та 139 національних природоохоронних територій, багато з яких значні.
  • Експерти закликають негайно відмовитися від планів будівництва водного шляху E40.
  • Масштабний інфраструктурний проект знищить гарячі точки біорізноманіття, а також листяні ліси та торфовища – життєво важливі сховища вуглецю. Це була б катастрофа для таких регіонів, як Полісся – найбільшої в Європі території водно-болотної дикої природи, а також для вільно-плинних ділянок річки Вісла в Польщі.
  • Ключові місця розмноження багатьох видів птахів, рідкісні водні екосистеми та місця проживання таких тварин, як бурий ведмідь, сірий вовк, лось і євразійська рись, опиняться під загрозою.
  • Будівництво водного шляху E40 прямо суперечило б міжнародним зобов’язанням щодо біорізноманіття.
  • Висновки звіту є найповнішими на сьогоднішній день і чітко показують, що водний шлях E40 є головною проблемою у справі збереження біорізноманіття на глобальному рівні.

Суперечливий мегапроект, спрямований на з’єднання Балтійського та Чорного морів судноплавним каналом через Польщу, Білорусь та Україну протяжністю понад 2000-кілометрів, який відомий як внутрішній водний шлях E40, стане катастрофою для гарячих точок біорізноманіття та інших природоохоронних територій – дійшли висновку експерти у великому дослідженні, опублікованому сьогодні до Всесвітнього дня річок.

В аналізі «Водний шлях E40: вплив на природоохоронні території в Польщі, Білорусі та Україні», опублікованому Франкфуртським зоологічним товариством (FZS) на savepolesia.org, експерти наголошують, що від планів побудови судноплавного каналу слід негайно відмовитися лише задля збереження біорізноманіття.

Водний шлях Е40 пропонується прокласти від Гданська в Польщі до Херсона в Україні через Віслу, Прип’ять, Дніпро та інші річки. Днопоглиблення, будівництво дамб, спрямлення та зміни русел річок, які відбудуться через будівництво та експлуатацію водного шляху E40, матимуть далекосяжний прямий та непрямий негативний вплив на охоронювані території, середовища проживання та дику природу в долині річки Вісла в Польщі та багатьох інших регіонах. Крім того, Полісся – найбільша водно-болотна територія Європи – зазнає значного негативного впливу, як показує аналіз.

Нове дослідження передбачає деградацію середовищ існування, блокування міграційних шляхів, забруднення вод та появу видів, які опиняться на межі зникнення, у разі уряди Польщі, Білорусі та України не відмовляться від планів створення судноплавного каналу.

Принаймні 193 міжнародно охоронюваних територій, загальний розмір яких перевищує розмір Бельгії, зазнають негативного впливу від запропонованого водного шляху E40, багато з них – значного.

Території, які зазнають впливу, охоплюватимуть численні зони особливого природоохоронного інтересу, водно-болотні угіддя міжнародного значення, а також основні місця розмноження та відпочинку рідкісних і зникаючих видів. Серед них 66 територій Natura 2000 у Польщі, 52 Смарагдові території в Білорусі та Україні, 16 Рамсарських територій, 55 важливих територій для птахів і біорізноманіття (IBA), два транскордонних об’єкти ЮНЕСКО «Людина і біосфера» (MAB) і два сайти Балтійських моря (HELCOM).

Близько половини загальної території міжнародних і національних природоохоронних об’єктів, які зазнають впливу,  – знаходяться на Поліссі. Ця унікальна водно-болотна природна територія розташована на кордоні Польщі, Білорусі, України та Росії. Вражаюче біорізноманіття регіону, потенціал накопичення вуглецю, економіка та культурна спадщина знаходяться під загрозою водного шляху E40, кажуть автори звіту.

Якщо будівництво гігантського інфраструктурного проекту буде продовжено, середовища існування, які перебувають під загрозою, такі як заплавні листяні ліси, алювіальні ліси, перехідні болота та драговинні болота, зазнають деградації або будуть знищені.

Дика природа, яка постраждає, включатиме рідкісних птахів, таких як очеретянка прудка та великий підорлик; ссавці, такі як гігантський нічний кажан, бурий ведмідь, сірий вовк, лось і євразійська рись; водні види, такі як атлантичний лосось, європейський вугор і європейська болотна черепаха; і флора, що знаходиться під загрозою зникнення, наприклад, хижа рослина водяного колеса.

У Польщі запланований водний шлях E40 не просто перетинатиме охоронювані території Natura 2000, а проходитиме вздовж низки заповідних ділянок. Це спустошить вісім ділянок Natura 2000 на річці Вісла, а також одну на річці Вєпш. Польські гніздові популяції пташок: крячок малий, кули́к-соро́ка євразійський, пісочник великий (зуйок великий) та Мартин сизий зменшяться вдвічі.

Автори нового звіту попереджають, що будівництво водного шляху E40 буде прямо суперечити міжнародним зобов’язанням щодо біорізноманіття, визначених міжнародними угодами, такими як Конвенція про біологічне різноманіття, Рамсарська та Бернська конвенції, а також Стратегія ЄС щодо біорізноманіття.

Це останній із серії звітів експертів, які показали, що урядові оцінки, використані для обґрунтування водного шляху E40, видаються глибоко помилковими. Аналіз показує, що запропонований судноплавний канал завдасть величезних втрат як навколишньому середовищу, так і економіці Польщі, Білорусі та України. Крім того, він загострює одну з найбільш актуальних проблем – збереження біорізноманіття на глобальному рівні.

Оскільки зміна клімату посилює наслідки погіршення стану навколишнього середовища, автори також закликали до подальших досліджень негативного впливу водного шляху E40 на гідрологічний режим, щоб зрозуміти його повний потенціал негативного впливу на світ природи.

Погляди експертів

Авторами звіту є експерти з охорони природи партнерства провідних природоохоронних організацій «Врятуймо Полісся»  (Save Polesia) на чолі з Хелен Байрон і Воутером Лангхаутом – незалежними консультантами, які співпрацюють із Франкфуртським зоологічним товариством (FZS). Ці експерти, які зробили спільний внесок до звіту, більше двох десятиліть працюють у природоохоронній сфері.

«Сотні міжнародних і національних природоохоронних територій перебувають у стані «червоної тривоги», – сказала Хелен Байрон, координатор кампанії «Врятуй Полісся». «Цей надзвичайно важливий звіт чітко показує, що плани будівництва водного шляху мають бути скасовані, щоб уникнути екологічної, соціальної та економічної катастрофи на Поліссі і за його межами. Натомість слід зосередитися на підходах стійкого розвитку, таких як екотуризм, і забезпечити, щоб Полісся здобуло додатковий міжнародний захист і визнання, які б гарантували недоторканість його життєво важливим ландшафтам та середовищам існування.

«Цей звіт підсумовує монументальний масштаб загрози, яку створює для охоронюваних законом територій заплановане будівництво водного шляху E40 у всіх трьох країнах, через які він проходитиме», — сказала Малгожата Горська, координатор кампанії «Врятуй Полісся» Польського товариства захисту Птахи (ОТОП). «У часи зміни клімату та кризи біорізноманіття будівництво водного шляху E40 є неприйнятним. Замість того, щоб перегороджувати річки гідротехнічними спорудами, нам потрібно захистити та відродити їх».

«Над Поліссям продовжує нависати загроза водного шляху Е40», – сказав Георгій Веремійчик, координатор кампанії «Збережемо Полісся» Національного екологічного центру України (НЕЦУ). «У звіті висвітлюються незворотні втрати, до яких призведе судноплавний канал. Усі докази свідчать про те, що від проекту потрібно відмовитися, щоб Полісся було збережене в природному стані для майбутніх поколінь. Національні уряди повинні прийняти рішення про остаточну відмову від планів будівництва водного шляху E40».

Контакти для ЗМІ

Франкфуртське зоологічне товариство, координатор кампанії «Врятуймо Полісся».
Доктор Хелен Байрон, телефон: +44 (0) 7713 255675, електронна пошта: byron@zgf.de
Національний екологічний центр України, necu.org.ua

ПРИМІТКИ ДЛЯ РЕДАКЦІЙ

Франкфуртське зоологічне товариство (FZS) є міжнародною природоохоронною організацією, яка базується у Франкфурті, Німеччина. Його мета – захистити природне різноманіття видів у важливих екосистемах по всьому світу у партнерстві з людьми та для людей. Для отримання додаткової інформації відвідайте fzs.org.

Рух «Врятуймо Полісся» (Save Polesia) тепер є міжнародним партнерством чотирьох організацій громадянського суспільства – Bahna (Білорусь), Франкфуртського зоологічного товариства, Національного екологічного центру України та Польського товариства охорони птахів. Під час роботи над аналізом до коаліції також увійшла APB-Birdlife Belarus, яка діяла до середини березня 2022 року. Ми прагнемо захистити Полісся для громадян Білорусі, Польщі, України та всієї Європи – зараз і в майбутньому. Ми виступаємо проти будівництва водного шляху Е40 і за розвиток природного туризму на Поліссі.

Гелен Байрон — екологічний планувальник і активіст. Гелен працює над збереженням особливих місць біорізноманіття від пошкодження інфраструктурними об’єктами, і протягом останніх двадцяти п’яти років посвятила цій справі велику частину своєї енергії.

Воутер Ленгхаут є консультантом і експертом з питань внутрішнього судноплавства та біорізноманіття, який бере участь у кампанії зупинення проєкту E40 з 2019 року. Родом із Нідерландів, Воутер має досвід у сфері екології та політики ЄС, у минулому працював на уряд Нідерландів, організації «Життя птахів Європи та Центральної Азії» (BirdLife Europe and Central Asia) та «Монументи природи» (Natuurmonumenten).

Малгожата Ґорська – координатор екологічної кампанії Польського товариства охорони птахів (Birdlife Poland), яка займається переважно захистом водно-болотних угідь. Європейський лауреат екологічної премії Goldman 2010 року. Професійно займається охороною природи понад 20 років.

Георгій Веремійчик – експерт з питань зміни клімату, голова ревізійної комісії Національного екологічного центру України (НЕЦУ) та координатор кампанії «Збережемо Полісся» в Україні, бере участь у роботі НЕЦУ зі збереження річок та заповідних територій України. Колишній співробітник Міністерства охорони навколишнього природного середовища України (де координував впровадження Кіотського протоколу до РКЗК ООН та РКЗК ООН).

Завантажте експертне дослідження «Водний шлях E40: вплив на природоохоронні території в Польщі, Білорусь і Україна»: savepolesia.org

Завантажте інформаційний бюлетень «Збережемо Полісся» про дослідження:
https://savepolesia.org/wp-content/uploads/2022/09/SavePolesia_Factsheet_E40-Impacts-on-protected-areas-in-Poland-Ukraine-Belarus-(ENG).pdf
https://necu.org.ua/wp-content/uploads/2022/09/savepolesia_factsheet_e40-impacts-on-protected-areas-in-poland-ukraine-belarus_(UKR).pdf
Фотографії для преси доступні тут: https://savepolesia.org/wp-content/uploads/2022/09/Pictures.zip

Авторське право: © Передрук, включаючи уривки, дозволяється лише з дозволу видавництва.

Цитування: «Врятуймо Полісся» (Save Polesia (2022) Водний шлях E40: вплив на природоохоронні території в Польщі, Білорусі та Україні. Франкфуртське зоологічне товариство, Франкфурт.

Більше інформації про Полісся, водний шлях, рішення та міжнародну коаліцію «Save Polesia» на savepolesia.org , necu.org.ua