RWE Action6 березня 2009 року – Німеччину охопили акції протесту проти будівництва атомної електростанції «Белене» на півночі Болгарії. Шостий день поспіль жителі 54 німецьких міст вимагають щоб друга за величиною німецька енергетична компанія «RWE» відмовилася від інвестування 1,5 млрд євро в будівництво атомної електростанції на березі Дунаю.

Тижневою акцією протесту екологічні організації хочуть відзначити річницю потужного землетрусу, який стався в околицях міста Белене в 1977 році. Під час землетрусу завалився багатоквартирний будинок і загинуло близько 120 чоловік всього в декількох кілометрах від місця запланованого будівництва станції.

«Атомним електростанціям не місце в сейсмічній зоні, – переконаний Геффа Шюкінґ (Heffa Schücking), член екологічної організації «Urgewald», – За прогнозами Європейської сейсмологічної комісії в районі Белене передбачаються землетруси середньої та великої потужності!»
«Белене» є однією із найнебезпечніших атомних електростанцій серед запланованих на даний момент в Європі, – продовжує Шюкінг, – Те, що «RWE» взялася інвестувати в її будівництво, демонструє як мало компанія цікавиться ядерною безпекою».

Акції протесту проти «RWE» і деяких її основних акціонерів проходять цього тижня у різних містах Німеччини, від Фленсбурґа до Мюнхена. В Рурському регіоні та Вестфалії демонстранти пікетують центри обслуговування клієнтів компанії «RWE». В таких муніципалітетах як Ессен, Мюльгайм та Дортмунд, які є акціонерами «RWE», а мери яких є членами правління «RWE», акції протесту проходять навпроти магістратів. В південній та північній Німеччині в центрі уваги акцій протесту знаходиться страхова компанія «Allianz», яка є найбільшим німецьким акціонером компанії «RWE» із майже 5% акцій.

«Allianz» страхує людське життя, – пояснює  Трудель Майєр-Штауде (Trudel Meier-Staude), член мюнхенського Альянсу проти проекту Белене, – Неприпустимо, що, перебуваючи в правлінні «RWE»,  він підтримує  проект, який загрожуватиме здоров’ю та безпеці мільйонів людей!»

Акції протесту, як і самі організації-учасниці – яскраві та різноманітні: в Ессені та Мюльгаймі, інтерактивна мережа Campact проводить демонстрації з батутом, ілюструючи чому не можна будувати атомну електростанцію на ненадійній поверхні. Навпроти центрів обслуговування клієнтів компанії «RWE» в Вестфалії, людям роздають антиядерні льодяники та надувні кульки, закликаючи їх змінити свого постачальника електроенергії. В Олденбурзі та Берліні планується проведення демонстрацій навпроти офісів компанії «Allianz» під лозунгом: «Сподіваємося ви не застраховані в компанії «Allianz» … бо якщо так, то ви підтримуєте будівництво небезпечних реакторів.»

Йохен Штей (Jochen Stay), речник антиядерної мережі «Ausgestrahlt», яка разом із організацією «Urgewald» була ініціатором тижня акцій протесту, говорить:

«Генеральний директор «RWE», Юрген Гроссманн, бачить себе “лицарем нового ядерного ренесансу” та оголосив про будівництво семи нових атомних електростанцій. Керівники та акціонери «RWE» повинні визнати, що цей агресивний ядерний курс матиме високу ціну – втрату клієнтів та репутації»
«Ми приголомшені резонансом, який отримав наш заклик до дій. Люди все ще пам’ятають Чорнобиль і не хочуть залишатися бездіяльними, спостерігаючи як керівник «RWE», Гроссманн, готує основу для нової ядерної катастрофи в Європі» – продовжує Штей.

Організатори акцій стверджують, щотиждень акцій – це лише початок більш широкої кампанії проти «RWE». Подальші акції протесту заплановані на час проведення щорічних загальних зборів «RWE», 22 квітня.

Проект «Белене», окрім власне питання безпеки, також має фінансові, технічні, економічні та організаційні проблеми. Докладніше http://www.necu.org.ua/gdfsuez-stop-belene/

За додатковою інформацією звертайтеся:
Дмитро Хмара
тел: +380 44 238 62 60
Email: dmytro.khmara AT necu.org.ua
Національний екологічний центр України