У той час, як інші країни переглядають можливість роботи застарілих ядерних реакторів на своїй території, в Україні уряд повним ходом виконує програму по подовженню роботи старих атомних енергоблоків. Більше того, щоб підтримувати роботу старого ядерного обладнання, забираються гроші від більш нових ядерних блоків, яким ці кошти також необхідні для підтримки встановлених рівнів безпеки.
На початку 2011 року директор з подовження експлуатації НАЕК “Енергоатом” Євген Шумков повідомив, що компанією було ухвалено рішення про перерозподіл коштів з інших АЕС України на користь Южноукраїнської атомної станції для забезпечення у повному обсязі робіт з подовження терміну експлуатації енергоблоку №1 в 2011 році. Це при тому, що українській атомній енергетиці не вистачає фінансів на підвищення безпеки, а Міністерство енергетики та вугільної промисловості шукає можливості отримати кредити на виконання програми підвищення безпеки діючих енергоблоків АЕС України.
«Кошти, які можна витратити на підвищення безпеки і ефективності роботи АЕС, будуть спрямовані на підтримку одного старого непотрібного реактора, – пояснює Дмитро Хмара, експерт з енергетичних питань Національного екологічного центру України. – Блоки №1 та №2 Южноукраїнської АЕС є першими експериментальними блоками серії ВВЕР-1000, вони місяцями простоюють у ремонті. Вкладання мільярдів гривень в продовження їхньої роботи, нехтуючи небезпекою для населення і довкілля, є просто недопустимим, особливо після подій в Японії», – додає Дмитро.
Як приклад експерт наводить ситуацію зі старими енергоблоками №1 та №2 на Рівненський АЕС, роботу яких у грудні 2010 було подовжено на 20 років. А вже 18 січня 2011 року на 1-му блоці РАЕС сталася аварія – коротке замикання генератора. Насьогодні блок зупинено для ремонту до кінця квітня, хоча ще кілька місяців тому атомники стверджували, що цей блок «навіть кращий, ніж новий», причому витратили на це 2,4 мільярди гривень. 5 березня сталось коротке замикання на 2-му блоці РАЕС – наразі енергоблок не виробляє електроенергію. І взагалі, енергоблоки АЕС в нашій країні працюють лише на 73%, в той же час в Європі цей показник перевищує 86%. А Южноукраїнська АЕС взагалі працює з ефективністю лише 68%. Невже в бюджеті настільки багато коштів, що можна витратити мільярди на реактор, який не буде працювати?”
Проектний термін експлуатації блоку №1 Южноукраїнської АЕС спливає в 2012 році, подовження його експлуатації, за попередніми оцінками, буде коштувати понад 5 мільярдів гривень.
Національний екологічний центру України звертається до Президента, до Ради з національної безпеки та оборони України та до уряду України з проханням не давати державній компанії витрачати такі величезні кошти на подовження роботи старих, небезпечних і непотрібних ядерних реакторів, а звернути увагу на підвищення безпеки та ефективності роботи решти електростанцій. Негативний досвід подовження роботи двох найстаріших в Україні блоків РАЕС, а також аварій на АЕС Фукусіма-1 та в Чорнобилі, доводять, що Україні необхідно переглянути плани по подовженню роботи старих реакторів в Україні. Особливо це стосується двох перших експериментальних енергоблоків Южноукраїнської АЕС, на які ще не витрачено такі необхідні нашій Україні мільярди гривень.
За додатковою інформацією звертайтеся:
Дмитро Хмара
експерт з енергетичних питань,
Національний екологічний центр України,
тел: +380 44 238 62 60
факс: +380 44 2895636
dmytro.khmara at necu.org.ua
www.necu.org.ua
www.atom.org.ua