25 березня 2009 р. в с. Жуків Бережанського району Тернопільської області відбувся регіональний соціально-екологічний тренінг: «Проблеми підтоплення в басейні Дністра, Золотої Липи. Як діяти у надзвичайних ситуаціях».

Заходи відбулися в рамках міжнародного екологічного проекту «Демократизація управління басейном річки Дністер: місцева влада, НУО (неурядові організації) та об’єднання, що працюють разом для транскордонної ріки, щоб подолати бідність і досягти стійкого (збалансованого) розвитку в басейні Дністра», який здійснюється на лівій притоці Дністра річці Золота Липа. Участь у заходах приймали представники громадських організацій природоохоронного спрямування, Державної екологічної інспекції в Тернопільській області, «Тернопільоблводгоспу» та підрозділу Бережанського МУВГ, органів місцевої влади та місцевого самоврядування, представники громад басейну річки Золота Липа із Львівської, Тернопільської та Івано-Франківської областей. Тренерами були Ральф Шиндльмайєр (Німеччина) та Галина Проців (Україна).

Одним із етапів даного проекту є інформування місцевих територіальних громад басейну Золотої Липи, а це більше як 200 населених пунктів: про діяльність по проекту, про соціальні та екологічні проблеми населення та шляхи їх вирішення за участю людей, які там проживають. На тренінгу було презентовано перше число соціально-екологічного бюлетеня «З берегів Золотої Липи», проанонсоване наступний номер бюлетеня.

Під час тренінгу обговорювались питання про: зміни клімату, надзвичайні ситуації і дії при них населення, липневу повінь 2008 року (причини, наслідки, уроки), інформування (не інформування) населення про надзвичайні ситуації, досвід німецьких та українських територіальних громад щодо прикладів захисту від негативної дії вод силами громад. Представники Екологічного клубу «Край» поінформували учасників тренінгу про плани громадської організації на території Жуківської сільради в рамках цілей та завдань проекту.

Державний комітет України по водному господарству спільно із Міністерством України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи підготував кілька друкованих матеріалів по даній темі. Ці матеріали для інформування населення та представників місцевої влади привезли та розповсюдили представники Тернопільського обласного виробничого управління по
меліорації та водному господарству “Тернопільводгосп”.

22 березня – Всесвітній День Води. Саме цього дня в басейні р. Золота Липа почався весняний паводок. За збігом обставин тема тренінгу та реальна ситуація – співпали. В умовах реальної надзвичайної ситуації в басейні р. Золота Липа, тренер із Німеччини Ральф Шиндльмайєр, Він представляє Інженерне бюро по гідродинаміці і будівництву, та організацію «Жінки Європи за спільне майбутнє» (WECF), є міжнародним екологічним експертом. Оглянувши проблемну територію Урманської, Надрічнянської, Жуківської, Лапшинської сільрад та Бережанської міської ради, зробив певні узагальнення із побаченого та висловив своє бачення щодо вирішення даної проблеми. Ральф вважає, що причинами підтоплення даної території є значний вплив діяльності людини в басейні річки Золота Липа.

Учасники тренінгу, представники громад, влади, НУО, дійшли висновку, що лише при тісній співпраці усіх зацікавлених сторін, можна зрушити з місця вирішення соціальних та екологічних проблем в басейні Дністра.

Повідомила Галина Проців