НЕЦУ надіслав пропозиції Європейському банку реконструкції та розвитку щодо політики Банку в галузі енергетики.
Закликаємо ЄБРР переглянути свою політику щодо фінансування потужностей гідроелектростанцій в Україні та утриматися від кредитування будівництва гідроелектростанцій в Україні через численні порушення екологічного законодавства в галузі гідроенергетики в Україні.
У зв’язку із тим, що Уряд України ухвалив 13 липня 2016 року Програму розвитку гідроенергетики на період до 2026 року із порушенням як українського, так і європейського природоохоронного законодавства вважаємо недопустимим кредитування з боку ЄБРР будівництво згаданих у Програмі гідроелектростанцій.
Звертаємо увагу Банку на те, що в Україні всі річки вже перевантажені гідроспорудами і на порушення українського природоохоронного законодавства зарегульовані понад норму.
В умовах глобальної зміни клімату та значного падіння водності річок дамби гідроелектростанцій катастрофічно погіршують якість води. В Україні вже тепер спостерігається дефіцит питної води, не залишилось жодного водотоку у природному стані. Зростають ризики забруднення підземних вод.
Головна річка України Дніпро перетворена на каскад гнилих озер. Заплановано будівництво Канівської гідроакумулючої станції за обставин, коли геологи категорично не радять її будувати на Канівських горах через небезпеку зсувів та виникнення техногенних катастроф під час її роботи. Річка Південний Буг на грані остаточної деградації. Страшна загроза нависла на річкою Дністер. Заплановане будівництво 6 гребель на її руслі також перетворить її на каскад гнилих озер. Постраждають заповідники, будуть знищенні оселища для багатьох живих істот, люди втратять свої рідні домівки.
Будівництво мінігідроелектростанцій стали бідою для річок Карпатських гір. Часто їх будують у варварський спосіб – заганяють частину русла річки в трубу і тим завдають значної шкоди довкіллю.
Heorhiy Veremiychyk
Climate change expert
National Ecological Centre of Ukraine
veremiychyk@gmail.com