Представники Первомайського відокремленого підрозділу НЕЦУ виступили проти будівництва малих ГЕС на території НПП “Бузький Гард” під час громадських слухань. Громадські слухання у с. Грушівка Первомайського району Миколаївської області своїм рішенням засудили будівництво ГЕС на території нацпарку. ГЕС призведуть до руйнівних наслідків для довкілля та громади.

Споруди міні-ГЕС «Грушівська» на території Бузького Граду має намір збудувати компанія ТОВ «Торговий дім «Енергоресурси». Земельна ділянка розташована у районі Грушівської та Мигіївської сільських рад Первомайського району Миколаївської області, на обводному каналі Мигіївської ГЕС (правий рукав русла річки Південний Буг між с. Грушівка та островами і частково на правому березі і островах).

Як виявилося, компанія понад рік тому зверталася до місцевої сільради, яка дала згоду на виділення земельної ділянки за умови, що питання будівництва буде узгоджене з природоохоронними та іншими дозвільними структурами.

12 лютого близько 30 мешканців Грушівки і стільки ж активістів з Первомайська зібрались у сільському клубі, де сільський голова оголосив присутнім про проведення перших в історії села громадських слухань.

Представник фірми, яка планує побудувати ГЕС, – Борис Автенюк, відомий раніше підприємець Первомайська, оголосив план дій у процесі можливого майбутнього будівництва. Зокрема, він обіцяв пільгові умови мешканцям села на оплату електроенергії, і можливість обладнати водопій для рогатої худоби за рахунок компанії. Мешканці села намагалися розібратися, чи корисний для них такий проект, але відповіді представників фірми були непереконливі.

Представниця Первомайського відокремленого підрозділу НЕЦУ Наталія Король зазначила, що ніхто не проводив жодних досліджень щодо можливих екологічних наслідків побудови цих споруд. Також ніхто не звертає увагу на те, що землі під будівництво знаходяться у 100-метровій захисній прибережній смузі, та надані НПП «Бузький Гард» у постійне користування.

Представники Національного природного парку «Бузький Гард» зазначили, що з ними проект будівництва ГЕС не узгоджувався і не може бути узгоджений, оскільки будівництво подібних об’єктів на територіях національних парків заборонене законом.

Місцева громада наголосила, що грандіозні та «доброзичливі» плани проекту не мають нічого спільного з інтересами громади, тому що, окрім освітлення деяких соціальних об’єктів, більше ніяких пільг у мешканців села не буде – а отже, і обіцяної енергетичної незалежності завдяки цьому проекту.

Також, судячи з доповіді представників компанії, ніхто не проводив експертизи стосовно рибоохорони, тому невідомо, яку шкоду ця споруда нанесе червонокнижним рибам. Внаслідок будівництва ГЕС риби можуть перестати нереститися, чим буде порушений екологічний баланс. Питання зруйнованого ландшафту та скель теж не цікавлять компанію.

Суперечки і обговорення тривали. У результаті сільський голова запропонувала перенести слухання на кілька тижнів, з чим не погодилися присутні і голосування все ж таки відбулось. За відхилення цього проекту висловилася 21 людина з 25 учасників голосування. Таким чином, громада села та громадськість району різко засудили будівництво ГЕС.