Фахівці Національного екологічного центру України (НЕЦУ) вітають рішення не подовжувати роботу першого енергоблоку Южно-Української АЕС (ЮАЕС-1). Використання старих атомних блоків після їх проектного терміну підвищує ризики аварій, – наголошують у НЕЦУ.

Наприкінці грудня 2012 закінчуються запроектовані 30 років роботи ЮАЕС-1. Сьогодні Колегія Державної комісії ядерного регулювання України оприлюднила проект рішення зупинити енергоблок в зв’язку з незадовільним станом його безпеки і неготовністю до продовження експлуатації [1]. НЕЦУ сподівається, що вже 24 грудня це рішення буде остаточно підписане.

«Ми вважаємо таку позицію цілком обґрунтованою і єдино можливою. З 58 необхідних заходів підвищення безпеки енергоблоку, досі повністю виконали лише 8 [1], – пояснює Ірина Головко, експерт з енергетичної політики НЕЦУ. – Блоки, які відпрацювали своє, мають закриватися та виводитися з експлуатації. Гарантувати безпеку їх роботи неможливо, навіть якщо всі заплановані заходи модернізації будуть виконані. Енергоатом має почати заходи по виведенню блоку з експлуатації, що буде найкращим способом зробити його безпечним».

Примітки для редакторів:

[1] Станом на грудень 2012, згідно Пояснювальної записки до Колегії Держатомрегулювання України «Про можливість експлуатації енергоблоку № 1 Южно-Української АЕС у понад проектний термін за результатами періодичної переоцінки безпеки» від 20 грудня 2012 року.