НЕЦУ вітає мешканців села Усатове з перемогою над ЛЕПЗа інформацією, отриманою від місцевих мешканців, в селі Усатове Одеської області почалися роботи з переключення та демонтажу високовольтної лінії електропередачі 330 к, що була протиправно прокладена через територію сіл Нерубайське та Усатове.

Це важливий етап в процесі винесення дільниці ЛЕП «Аджалик-Усатове/МолдДРЕС-Усатове» за межі сіл. Цю лінію в 2009 році НЕК «Укренерго» проклала навпростець через городи і подвір’я людей всупереч санітарними нормам. Експерти Інституту ім. О.М. Марзєєва зазначили, що сусідство з лініями «в ряді випадків сприяє виникненню раку головного мозку та інших органів і тканин людини, а також лейкемії у дітей» [1]. Селяни намагались перешкодити будівництву, але їхні спроби придушувалися силами міліції і та кремезних молодиків.

Під тиском громадськості і ЄБРР НЕК «Укренего» зобов’язалась винести ЛЕП за межі села ще до літа 2011 року. Роботи затяглись більше ніж на два роки. На усунення прорахунків енергетиків з державного бюджету було виділено 100 млн грн.

Національний екологічний центр України від самого початку пильно слідкував за розвитком подій та всіляко підтримував активістів місцевих громад, допомагаючи їм відстоювати свої права та свободи.

«Остаточною крапкою в цій справі стане фізичний демонтаж ЛЕП, тільки тоді ми повіримо, що «Укренерго» серйозно сприймає свої зобов’язання перед громадою села та донором проекту, Європейським банком реконструкції та розвитку», – зазначає Олена Міскун, експерт НЕЦУ.

Нагадаємо, у 2005 році ЄБРР виділив кошти на будівництво ЛЕП 330 кВ „Аджалик-Усатове”. Замовником будівництва в Україні стала НЕК „Укренерго”, яка змінила маршрут лінії, не узгодивши його з банком. У результаті цього опори ЛЕП виявилися встановленими на території Нерубайського та Усатова, мешканці почали хворіти і розгорнули кампанію проти ЛЕП у їхніх селах.

За детальнішою інформацією звертайтесь до:

Олена Міскун (експерт Національного екологічного центру України)
050 352 10 57, 044 238 62 60
miskun(at)bankwatch.org

Примітки для редактора:

[1] Запит НЕЦУ і відповідь Інституту гігієни та медичної екології ім. О. М. Марзеєва НАМН України щодо замірів рівня електромагнітного випромінювання від ПЛ 330 кВ Аджалик-Усатове/МолдДРЕС-Усатове на ділянках, що проходять територіями сіл Усатове та Нерубайське Біляївського району Одеської області та висновків щодо впливу цього рівня на життя та здоров’я мешканців цих сіл. https://necu.org.ua/zapyt-netsu-do-instytutu-hihiyeny-201203/