Розгляд позову НЕЦУ до Кабінету Міністрів України та Міністерства енергетики та вугільної промисловості України щодо скасування Програми розвитку гідроенергетики України до 2026 року в Київському окружному суді виходить на фінішну пряму. Очікується, що 27 травня відбудеться заключне судове засідання.

26 квітня 2019 р. в Окружному адміністративному суді відбулося чергове засідання за позовом НЕЦУ до Кабінету Міністрів України з вимогою скасувати розпорядження Уряду від 13 липня 2016 р. № 552-р «Про схвалення Програми розвитку гідроенергетики на період до 2026 року» і тим самим призупинити виконання зазначеної Програми.

НЕЦУ наполягає на скасуванні рішення Уряду, проведенні стратегічної екологічної оцінки зазначеної Програми з метою припинення забудови та нищення українських річок. Представники відповідача (КМУ, Міненерговугілля, ПрАТ «Укргідроенерго») одностайно закликали суд відкинути вимоги НЕЦУ, оскільки за їх позицією Програма розвитку гідроенергетики не порушує прав громадян. Як аргумент наводяться рішення суду про відхилення позову БО «Екологія-Право-Людина», незважаючи на очевидні грубі порушення процедури прийняття зазначеного розпорядження.

Заключне засідання суду відбудеться 27 травня 2019 р. об 12:00. Перерва надана учасникам процесу для підготовки до заключного засідання.

НЕЦУ вважає, що при розробці Програми Міненерговугілля не було вчинено ряд дій, передбачених вимогами національного та міжнародного законодавства, а розпорядження Кабінету Міністрів України від 13 липня 2016 року № 552-р є незаконним та протиправним.

Програму було схвалено 13 липня 2016 р. розпорядженням Кабінету Міністрів України № 552-р. Програмою передбачається добудова  Дністровської ГАЕС та каскаду нових 6 ГЕС на Дністрі, а також будівництво Канівської ГАЕС, Каховської ГЕС-2 та добудова Ташлицької ГАЕС. Розробником Програми є Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, яке також є відповідальним органом за дотриманням законодавства та процедури при розробці даної Програми.

Зазначимо, що 18 квітня 2018 р. у Верховній Раді України було проведено круглий стіл «Екологічні аспекти розвитку гідроенергетики в Україні», за результатами якого Комітет Верховної Ради України з екологічної політики рекомендував Уряду призупинити реалізацію  Програми розвитку гідроенергетики до проведення її Стратегічної екологічної оцінки.

Детальна позиція НЕЦУ щодо “Програми розвитку гідроенергетики до 2026 року”.

Підготовлений експертами НЕЦУ аналіз Програми

Спільне Звернення РГ-3 Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства та РГ-5  Платформи громадянського суспільства Україна–ЄС до Прем’єр-Міністра України щодо перегляду політики Уряду у сфері гідроенергетики

Рішення Комітету Верховної Ради України з екологічної політики за підсумками круглого столу «Екологічні аспекти розвитку гідроенергетики в Україні»