Українські та російські громадські організації обговорили проблеми атомної енергетики і дійшли висновку, що будівництво атомних електростанцій є невигідним, оскільки їх робота негативно впливає на життя людей та навколишнє середовище, і водночас не є достатньо ефективною.

Ці питання вони обговорювали на міжнародному семінарі “Суспільна, правова і екологічна експертиза промислових обєктів атомної енергетики”, який пройшов у Києві 6 та 7 липня.

Однією з цілей семінару було розбіратися, чи потрібно будувати атомні електростанції в Білорусі, оскільки зараз там прийняте рішення про будівництво АЕС. Громадськість України та Росії вирішила, що краще не приставати на таку пропозицію.

“Замість неефективних і шкідлвих АЕС краще звернути увагу на сучасні технології та використання відновлювальних джерел енергії, які зараз розвивають у Європі”, – порадив експерт Національного екологічного центру України Дмитро Хмара, який був доповідачем на семінарі.

Інша тема “Вибір стратегії для енергетики України” викликала суперечки між громадськими організаціями та представниками влади. Діюча енергетична стратегія України передбачає ширше використання атомної енергії, будівництво нових енергоблоків та майже повне ігнорування джерел відновлювальної енергії (вітер, сонце).

Так, суперечки точилися щодо проекту добудови 3 і 4 блоків Хмельницької атомної електростанції і будівництва Центрального сховища відпрацьованого ядерного палива. За будівництво циї об’єктів виступав директор ОП “Атомпроектінжинірінг” НАЕК “Енергоатом” Олександр Рибчук, проти – громадскі організації, зокрема, Національний екологічний центр України.

“Україні не потрібно будувати нові енергоблоки, оскільки вони є неефективними, не можуть самі себе окупити і існують переважно за рахунок державних субсидій. Вірним рішенням буде будівництво вітрових або сонячних електростанцій, які уже зараз масово будують європейські країни”, – заявив експерт НЕЦУ Артур Денисенко.

Детальні матеріали міжнародного семінару готуються до публікації. Оперативну інформацію можна отримати у Національному екологічному центрі України (НЕЦУ), телефон 238 62 60.

Дізнатися більше про проблеми атомної енергетики можна на сайті atom.org.ua