Київ/Брюссель. – Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) збільшив кредитування викопного палива з 2,8 млрд. євро до 5 млрд. євро у період з 2007 по 2010 рік. Такі висновки містяться у дослідженні «Вуглець наступає», що оприлюднила сьогодні мережа неурядових організацій Центральної та Східної Європи «Бенквоч» (1).

ЄІБ є власним банком Європейського союзу, що має сприяти і підтримувати цілі ЄС, у тому числі по скороченню викидів парникових газів на 20 відсотків до 2020 року і на 80-95 відсотків до 2050 року в порівнянні з рівнем 1990 року. Енергетика посідає друге місце за об’ємами кредитування у загальному портфелі банку, який сягнув 72 млрд. євро в 2010 році, що перевищує об’єми кредитування Світового банку. В останні чотири роки левова частка кредитів ЄІБ у енергетику йде на проекти пов’язані з викопним паливом, і становить 16 мільярдів євро. На проекти по розвитку нових поновлюваних джерел енергії ЄІБ виділив 13 млрд. євро у той же проміжок часу (2).

«Наше дослідження ще раз показує, що політика боротьби зі зміною клімату, яку провадить ЄС, є лицемірною по своїй суті, – коментує Ганна Роґенбук, координатор по ЄІБ, Бенквоч. – У той час як ЄС створює образ прогресивного борця зі зміною клімату, фінансовий орган Союзу вкладає мільярди євро державних коштів в енергетичну інфраструктуру, розраховану на використання викопного палива. Це призводить до того, що країни-реципієнти потрапляють у залежність від брудного палива на наступні чотири-п’ять десятиліть. Хоча банк і доклав зусиль до збільшення кредитування поновлюваних джерел енергії в останні роки, ми побоюємося, що позитивний ефект буде втрачено через величезні інвестиції у викопні види палива».

Згідно з дослідженням Бенквоч, лише 5 відсотків всіх коштів банку, вкладених в енергетику, було спрямовано на підвищення ефективності використання енергії, при чому в той же час банк продовжує фінансувати вугільні електростанції, серед інших великі нові потужності у Німеччині та Словенії (2). Поза межами ЄС ЄІБ вкладає значні кошти у розвиток магістральних ліній електропередач. Наприклад, в Україні банк фінансує лінії електропередач «Рівне – Київ» та «Запоріжжя – Каховка», що дозволять зняти обмеження на видачу потужностей Рівненської та Запорізької атомних електростанцій (3).

«Такий підхід до питання скорочення викидів парникових газів ні в якому разі не можна назвати сталим, оскільки ризик глобальної зміни клімату не можна намагатися компенсувати використанням ядерної енергії, що несе у собі ще більші ризики і виклики, – зазначає Олена Міскун, координатор Національного екологічного центру України. – До того ж, стимулювання та розбудова нових потужностей в Україні (особливо ядерних) не є оптимальним шляхом, оскільки багато з наявних енергоблоків простоюють через брак попиту на електроенергію. Замість нарощування виробництва банку потрібно зосередитись на проектах з підвищення енергоефективності, оскільки енергоємність ВВП в Україні є невиправдано високою, у порівнянні з розвиненими країнами».

«Вкрай важливо, щоб ЄІБ привів свою енергетичну політику у відповідність до науки про клімат, а також до кліматичних цілей ЄС до 2050 року, – зазначає Ганна Роґенбук. – ЄІБ повинен негайно припинити кредитування вугілля, найбільш вуглецевомісткого джерела енергії, а також розробити і реалізувати план з поетапної відмови від кредитування інших видів викопного палива, а також обрати енергоефективність найголовнішим напрямком діяльності».

Примітки для редакторів:

(1) Дослідження «Вуглець наступає» повна версія (англ.)
bankwatch.org/sites/default/files/EIB-carbon-rising.pdf

Резюме дослідження (укр.)
https://necu.org.ua/vuhlets-nastupaye-yake-maybutnye-finansuye-evropeyskyy-investytsiynyy-bank/

(2) Докладніше про нову вугільну станцію у Словенії, що фінансується ЄІБ:
http://bankwatch.org/our-work/projects/sostanj-lignite-thermal-power-plant-unit-6-slovenia

(3) Докладніше про високовольтні ЛЕП в Україні:
https://necu.org.ua/vysokovoltni-liniyi-elektroperedach/

Для отримання додаткової інформації звертайтеся:

Ганна Роґенбук
Координатор по ЄІБ, Бенквоч
annar at bankwatch.org
+ 48 509 970 424

Олена Міскун
Координатор, Національний екологічний центр України
misku at bankwatch.org
+38 050 352 10 57
+ 38 044 238 62 60