Національний екологічний центр України звернувся до керівництва держави з вимогою скасувати доручення Державного управління справами України, що пропонує вилучити Національний виставковий центр «Експоцентр України» з Переліку об’єктів права державної власності, котрі не підлягають приватизації. Екологи переконані, що посадовці запланували забудову НВЦ.
Приватизація території НВЦ може призвести до забудови паркової території виставкового центру офісними та житловими будівлями. А це спричинить, крім знищення паркової зони, зникнення рідкісних охоронюваних видів флори та фауни, переконані екологи. “Враховуючи те, що ДУС – відомий саботажник заповідної справи, жодних надій, що їхня ініціатива направлена на збереження лісів виставкового центру нема”, – вважає заступник голови НЕЦУ Олексій Василюк.
Національний виставковий центр — це осередок культурного життя і рекреації не лише для мешканців Голосіївського району, його відвідувачами є жителі всього Києва і навіть гості міста. Особливо цінною є зелена зона – частина Голосіївського лісу, садів, лук у поєднанні зі збудованими в кінці 1950-х будинками, для яких характерна незвичайна архітектура. «В комплексі з національним природним парком “Голосіївський”, лісопаркова частина НВЦ є потужною зеленою зоною та складовою екологічної мережі Києва», — запевняє командир Дружини охорони природи м. Києва Дарья Ширяєва.
“У межах міста НВЦ — один з останніх притулків для охоронюваних видів тварин, занесених у Червону книгу України та Бернську конвенцію. Серед червонокнижних кажанів, зокрема, руда вечірниця, нетопир-пігмей, серед птахів – такі як голуб-синяк, що трапляються тут на міграціях, а також занесені до Додатку ІІ Бернської конвенції великий яструб та середній дятел, серед комах – лептоюлюс Семенкевича”, – зазначає аспірант кафедри зоології КНУ ім. Т. Шевченка Андрій Плига.
Збереження цієї зеленої зони передбачено Генеральним планом розвитку м. Києва до 2020 року, Програмою комплексного розвитку зеленої зони м. Києва до 2015 року, а також Указом Президента України «Про резервування для наступного заповідання цінних природних територій», що резервує цю територію для включення у Національний природний парк «Голосіївський».
За додатковою інформацією звертайтеся, будь ласка, до:
Василюк Олексій,
заступник Голови Національного екологічного центру України,
email: vasyliuk at gmail.com
тел.: (097) 100 – 04 – 73
Довідка:
Під час проектування НПП “Голосіївський” до включення у його склад, окрім цілісно природних територій, пропонувались курортні об’єкти «Конча-Заспа», територія НУБіП (Національного аграрного університету), його ботанічний сад, а також Національний експоцентр України. Саме в такій конфігурації мав бути створений нинішній нацпарк. І в його складі, ці об’єкти мали б досконало виконувати функцію зони стаціонарної рекреації, що є обов’язковою умовою для створення НПП. Але коли НПП «Голосіївський» був нарешті створений Указом Президента України No 794/2007 від 27 серпня 2007 року, його площа зменшилась з 11 000 га, як планувалось з самого початку, до 4 521,29 га. Наразі природоохоронці вимагають повернення до питання розширення площі НПП “Голосіївський”, а НВЦ “Експоцентр України” є однією з найбільш перспективних для цієї мети територією.
Останню спробу знищення «НВЦ» в 2011 році шляхом розбудови на його території міського громадсько-ділового центру вдалось попередити численними зверненнями громадськості та збором підписів мешканців Голосіївського району на захист рекреаційної зони – necu.org.ua/zabudova-vdnh-1106 .