Напад ведмедів чи звичайне бракон’єрство?

Деякими українськими медіа останнім часом активно поширюється інформація про напади бурих ведмедів на місцевих мешканців Прикарпаття. Ці випадки мають місце в межах Національного парку «Сколівські Бескиди»1

«Останні кілька років кожної весни зі Сколівщини надходять тривожні новини про напади ведмедів на місцевих жителів-шукачів оленячих рогів, – каже Марина Шквиря, науковий співробітник Інституту зоології ім.Шмальгаузена НАН України. – ЗМІ підхоплюють традиційну хвилю: “Ведмеді-людоїди нападають на бідних безневинних селян, що вийшли до лісу за шматком хліба для діточок”. Однак, ніхто не звернув увагу, що всі ці новини стосуються одного і того ж самого місця і, подекуди, навіть, одних і тих самих людей. Виходить, що знаючи про точне місце розташування ведмежого барлогу, кожної весни, коли прокидається ведмідь, або починають виходити малі ведмежата, одні й ті самі люди йдуть до тої ділянки лісу. Адже саме там знаходиться барліг ведмедиці, яка кожні два роки народжує ведмежат. Інші жителі сіл на території НПП “Сколівські Бескиди” на напади ведмедів не скаржаться. Натомість, у незаконних умовах в неволі щороку з’являються ведмежата, вилученні з дикої природи браконьєрами заради збагачення».

Бурий ведмідь в Україні занесений до «Червоної книги України», має особливий охоронний статус. Вид є об’єктом міжнародних конвенцій з охорони біорізноманіття та занесений у спеціальний список СІТЕС, що визначає порядок міжнародної торгівлі тваринами з особливим статусом.

За даними Інституту зоології ім. Шмальгаузена НАНУ, у природних умовах в Україні мешкає усього 200 особин бурого ведмедя. Така сама кількість тварин перебуває у приватній власності – так званих зоокуточках, пересувних цирках та звіринцях, на станціях притравки мисливських собак, на територіях ресторанів та баз відпочинку.

«Більшість ведмедів утримують в неволі незаконно, – підкреслює Наталія Вишневська, координатор зоозахисного напряму Національного екологічного центру України. – Умови, в яких роками перебувають тварини, є незадовільними. У більшості випадків, у власників немає документів, які б підтверджували легальність набуття ведмедів у власність. Як правило, тварини потрапляють на такі бази відпочинку чи у ресторани маленькими ведмежатами, яких начебто «випадково знайшли у лісі лісники». Бракон’єрство та нелегальна торгівля бурими ведмедями в Україні це основний шлях отримання тварин у приватну власність».

Контроль за дотриманням природоохоронного та зоозахисного законодавства у сфері поводження та утримання диких тварин в неволі покладений на Міністерство екології та природних ресурсів України, Державну екологічну інспекцію України та правоохоронні органи.

«Відсутність процедури обліку та реєстрації диких тварин, яких утримують в неволі, легального набуття тварин у власність, а також кричуща бездіяльність контролюючих органів влади дають поживне середовище для нелегального незаконного вилучення з природи бурих ведмедів та інших тварин, – пояснює Марія Трунова, активіст Асоціації зоозахисних організацій України (АЗОУ). – За 8 років Мінприроди так і не розробило процедуру видачі дозволів на утримання бурих ведмедів в неволі! Більшість тварин, що зараз перебувають у приватній власності, знаходяться в умовах незаконного утримання, іноді в жахливому стані, з ознаками жорстокого поводження з ними».

Просимо українських журналістів обережно та зважено ставитись до інформації, перевіряти її. Адже характер подачі матеріалу подекуди визначає долю червонокнижного виду, який знаходиться на межі зникнення.

Фахівці з питань поводження з хижими тваринами звертають увагу і на те, що вкрай важливо формувати позитивний імідж дикої тварини і вчити людей обережності та правилам співіснування, замість нагнітання необґрунтованої паніки.

1Додаткова інформація:

https://www.youtube.com/watch?v=PjSnluDzWgU

http://sobytiya.tv/stories/34493/

Контакти для коментарів:

Марина Шквиря
Інститут зоології ім.Шмальгаузена НАНУ
067 5012495
shkvrya@gmail.com

Наталія Вишневська
НЕЦУ
098 2576176
nataliavishnevska@gmail.com

Марія Трунова
АЗОУ
095 157 2657
m.s.trunova@gmail.com