Повну версію статті читайте на ресурсі https://balkaninsight.com/ за посиланням

На ресурсі BalkanInsight оприлюднено розгорнутий матеріал MOLDOVA AND THE DNIESTER RIVER – DAMMED BY UKRAINE журналіста Ilie Gulca присвячений руйнівному впливу Дністровського гідровузла на екосистему річки з урахуванням потенційних планів української влади з розширення гідроенергетичних потужностей на Дністрі.

В матеріалі висвітлено узагальнені результати досліджень впливу Дністровського енергокомплексу на якість води та біологічне різноманіття річки – основного джерела питної води для 8 мільйонів українців і молдаван. Значення Дністра для Молдови важко переоцінити. У статті вказано, що всупереч заявам української держкомпанії, яка експлуатує Дністровські ГЕС та ГАЕС, фактично проводяться заходи щодо розширення русла річки вище за течією, що разом із добудовою четвертого генератора сприятиме зменшенню стоку Дністра та посилить забруднення річки, створюючи загрозу постачання питної води до Молдови та Одеської області України. Проте згідно з Конвенцією Еспо, яку ратифікували обидві країни басейну, Україна зобов’язана оцінювати вплив таких проектів на довкілля на ранній стадії планування, а також повідомляти та консультуватися зі своїми сусідами щодо всіх основних запланованих проектів, які можуть мати значний несприятливий вплив на довкілля, незважаючи на кордони.

В матеріалі висвітлено позицію Національного екологічного центру України, яку озвучив голова організації Руслан Гаврилюк. Зокрема, голова НЕЦУ зазначив, що «Укргідроенерго» отримало дозвіл на будівництво четвертого генератора Дністровської ГАЕС у жовтні 2017 року, коли в Україні діяло старе екологічне законодавство, яке не було достатньо прозорим. Через два місяці після отримання дозволу Україна прийняла нове суворіше екологічне законодавство (Закон про ОВД), яке відповідає європейським стандартам.

«Матеріали щодо впливу на довкілля четвертого генератора не оприлюднювались. Тому українська екологічна спільнота не мала доступу до цих документів», – зазначив Руслан Гаврилюк.

Очевидно, що проблеми з течією Дністра погіршаться, якщо нічого не робити, щоб зупинити розширення Дністровського енергокомплексу. «Якщо ввести в експлуатацію сім генераторів на Дністровській ГАЕС, то збільшиться обсяг перекачуваної води гідроакумулюючої енергостанції. Водночас це збільшить амплітуду коливань рівня води у водосховищі та на території Молдови. Це ще інтенсивніше призведе до зменшення стоку Дністра», – вважає Руслан Гаврилюк.

Більше читайте в матеріалі на ресурсі BalkanInsight.