hru

Жителі села на Івано-Франківщині не допустили будівництва екологічно-небезпечного об’єкту – свиноферми датської компаніії «Даноша» [1], відчувши негативні наслідки сусідніх об’єктів даної компанії.

«Даноша» планувала побудувати в селі Сівка-Войнилівська Калуського району свиноферму на 11,9 тис голів з 2005 року. У 2010 році громада організувала проведення місцевого референдуму, на якому майже 100% місцевих жителів висловилися проти розміщення об’єктів ТзОВ «Даноша».

«Категоричність настроїв була пов’язана з тим, що дана компанія відзначилася самовільним використанням паїв місцевих жителів для вивезення гноївки із сусідньої свиноферми в с. Лука, неналежною експлуатацією гноєсховищ та створенням нестерпних умов для проживання і відпочинку», – каже Марія Антонів, член ініціативної групи с. Сівка-Войнилівська.

Під тиском громади сільська рада розірвала договір оренди в односторонньому порядку своїм рішенням, яке компанія оскаржила у суді. В процесі судового розгляду було виявлено численні порушення законодавства при наданні земельної ділянки датчанам в оренду у 2005 році. Зважаючи на такі обставини, ТзОВ «Даноша» в травні 2013 року висловила свою згоду на розірвання договору оренди та підписала відповідний додаток до договору, щоб зберегти добросусідські відносини із місцевим населенням.

«Тим часом компанія «Даноша» планує розширення та будівництво нових свиноферм, в тому числі в сусідньому з Калуським – Галицькому районі, що ставить під сумнів туристичну привабливість регіону, в якому знаходиться один з найбільших національних природних парків України», – розповідає Владлена Марцинкевич, співробітник Національного екологічного центру України.

«Проблема полягає в тому, що відсутня хоча б якась екологічна оцінка по відношенню до Галицького природного нацпарку, який є третім в Україні за біорізноманіттям та середовищем існування великої кількості видів, що знаходяться під загрозою зникнення», – коментує заступник директора з наукової роботи національного парку Володимир Бучко. – «Нас не питають, що це може означати для природи. Існує велика ймовірність потрапляння відходів виробництва свиноферм до грунтових та поверхневих вод. Це загрожує водно-болотним угіддям, захищеним міжнародною Рамсарською конвенцією [2], і важливій водній артерії України та Молдови – Дністру».

«Жителі села Сівка-Войнилівська готові боротися проти порушення своїх прав і надалі, показуючи позитивний приклад для інших громад області, що потерпають від впливу свиноферм та інших об’єктів тваринницької інфраструктури», – говорить Ольга Мелень-Забрамна, керівник юридичного відділу МБО «Екологія-Право-Людина».

За додатковою інформацією можна звертатися:

Марія Антонів,
член ініціативної групи с.Сівка-Войнилівська,
тел.: +38096 451 94 98

Ольга Мелень-Забрамна,
керівник юридичного відділу МБО «Екологія-Право-Людина»,
тел.. +38032 2257682, +38067 7221988

Владлена Марцинкевич,
співробітник Національного екологічного центру України,
тел.+38066 731 26 57

Володимир Бучко,
заступник директора з наукової роботи Галицького національного природного парку,
+38097 674 64 04

Додаткова інформація для редакторів:

[1] ТзОВ «Даноша» – компанія з 100-відсотковими данськими інвестиціями, належить до холдингу «Axzon», і є другим за величиною виробником свинини в Україні. З 2004 року працює в Україні у Калуському та Галицькому районах Івано-Франківської області, маючи приблизно 125 000 голів свиней.

[2] Рамсарські угіддя – території, що знаходяться під захистом Рамсарської конвенції про водно-болотні угіддя, що мають міжнародне значення, головним чином як середовища існування водоплавних птахів