Міністерство охорони навколишнього природного середовища України оприлюднило текст Наказу, яким Міністр Микола Злочевський скасував частину пунктів Списку конфіденційної інформації. До переліку розсекреченої інформації увійшло практично все, що протягом останніх 3 років вимагали розсекретити громадські природоохоронні організації.

Україна є однією з 40 країн, що ратифікували Конвенцію „Про доступ до інформації, участь громадськості у процесі прийняття рішень та правосуддя з питань, що стосуються довкілля” (Оргуська конвенція). Але ратифікація цієї конвенції Україною не привела до спрощення законодавчих процедур доступу до екологічної інформації. Нещодавно виповнилася вже десята річниця ратифікації конвенції, але приховуючи це від „оргуських процесів”, Мінприроди України досі мало свою систему втаємничення екологічної інформації та переліки інформації, яка є конфіденційною з обмеженим доступом до неї громадськості. Самі переліки документів, яким надається гриф „Для службового користування” (ДСК), в усіх відомих нам випадках не оприлюднені і приховуються. Такі переліки розроблені як в самих центральних органах державної влади, так і в їхніх територіальних підрозділах.

У червні 2008 року під час зустрічі сторін Оргуської Конвенції у Ризі, Україна була визнана одним з найбільших невиконавців положень Конвенції. Такий стан справ неминуче перешкоджає становленню демократичного суспільства в Україні та шкодить міжнародному іміджу нашої країни. Такий стан справ є показником непрозорості центральних органів влади та неналежного виконання вимог чинного законодавства щодо доступу до екологічної інформації.

Несподіваний крок Мінприроди, яким скасовані чи не всі „проблемні” категорії конфіденційної інформації, викликаний неодноразовими зверненнями громадських природоохоронних організацій та Громадської Ради при Мінприроди до вищого керівництва держави та СБУ. На прохання громадськості, Служба Безпеки України провела перевірку правомірності віднесення окремих категорій інформації до категорії „ДСК” у Мінприроди. За результатами перевірки, СБУ рекомендувала Мінприроди переглянути Перелік конфіденційної інформації і привести його до вимог чинного законодавства.

”Мало хто замислюється над тим, як багато від нас приховують чиновники, – говорить заступник голови Національного екологічого центру України Олексій Василюк. – У багатьох випадках ми можемо навіть не знати, що вкрай важлива для нас інформація взагалі існує. Особливо важливо те, що засекречується багато екологічної інформації, яку приховувати від громадян заборонено. Уявіть: із заводу до вашої оселі витікає гидка рідина. Ви просити Держекоінспекцію провести перевірку. Але результати перевірки – таємниця. Ви скаржитесь, що від вас приховують важливу інформацію, просите покарати порушника. Але те, чи ваша скарга задоволена, – теж секрет”.

До числа розсекреченої інформації увійшли всі пункти, які становлять екологічну інформацію, втаємничення якої, згідно з Оргуською конвенцією, заборонено: це пункт 7 „Матеріали ревізій (перевірок) установ, організацій та підприємств, що входять до сфери управління Мінприроди”, пункт 10 „Відомості, інформації щодо боротьби з контрабандою зразків дикої фауни і флори, озоноруйнівних речовин”, пункт 11 „Регулювання питань на транскордонних річках України (басейн Дунаю, Західного Бугу, Сіверського Донця), в тому числі із країнами Європейського Союзу”.

Громадські природоохоронні організації налаштовані надалі контролювати прозорість органів Мінприроди і тому звернулись до всіх територіальних органів Міністерства з вимогою прискорити приведення територіальних списків конфіденційної інформації до вимог нового Наказу.

Детальніше про проблему втаємничення екологічної інформації можна прочитати у спеціальній аналітичній довідці НЕЦУ: http://www.necu.org.ua/dsk-1/

Наказ Мінприроди від 27 жовтня 2010 року № 481 „Про внесення змін до Переліку конфіденційної інформації, якій надається гриф „Для службового користування”:
http://www.menr.gov.ua/content/article/6747

За додатковою інформацією звертайтеся, будь ласка, до:

Василюк Олексій
заступник голови Національного екологічного центру України
097 1000 473
vasyliuk at gmail.com
www.necu.org.ua