Міністерство юстиції України погодилося з природоохоронцями щодо необхідності скасування Наказу Державного комітету лісового господарства України від 29.12.08 р. № 371 “Про затвердження показників регіональних нормативів оптимальної лісистості території України”.

Цим Наказом Держкомлісгосп, затвердив показники регіональних нормативів оптимальної лісистості території України згідно з чим місцеві державні адміністрації повинні визначити землі, які доцільно залісити, а також забезпечити додаткове виділення земель із земель запасу для заліснення. Наслідки виконання цього рішення є настільки значними, що зачіпають права й законні інтереси мільйонів громадян у багатьох регіонах України, умови проживання та ведення господарської діяльності населення, призводять до зміни правовідносин у земельній сфері між багатьма відомствами та галузями господарства України.

На виконання цього Наказу з початку цього року в Україні вже відбулася зміна цільового призначення сотень тисяч гектарів земель та передача їх до лісового фонду у всіх регіонах України. Причому в першу чергу за рахунок областей степового регіону України. Залісення степових ділянок залишає сільське населення без останніх пасовищ та сіножатей, призводить до грубого порушення природоохоронного законодавства України та низки міжнародних угод, таких як Бернська Конвенція «Про охорону диких видів флори та фауни та середовища існування у Європі», адже залишки природних степових ділянок є останнім місцем збереження всіх зникаючих видів степової флори та фауни.

Крім того, заліснення цілинних та перелогових земель степового регіону, є складною, напрочуд працемісткою та фінансово неефективною справою. Саме на цих територіях заліснення вимагатиме найбільших фінансових та людських ресурсів, при цьому даючи найменший вихід ділової деревної сировини. В час економічної та фінансової кризи в Україні, така діяльність є неприпустимим та економічно необґрунтованим кроком.

Додатковим ризиком вкладання величезних додаткових державних коштів у виконання цього Наказу є те, що аудитом Рахункової палати України оприлюдненим 10.03.2009 р., встановлено, що «ведення державного лісового кадастру та обліку лісів не виконується» а «економічний, екологічний та соціальний зміст Програми “Ліси України” втрачається».

Саме для того, щоб попередити розбазарювання земель, завадити знищенню останніх степових ландшафтів та марному витрачанню величезних бюджетних коштів, громадськість багатьох регіонів України започаткувала всеукраїнську кампанію «Збережемо українські степи!» (pryroda.in.ia/step). 20 травня цього року природоохоронці звернулися до Мінюсту з проханням перевірити законність додаткової передачі майже 5% території країни Держкомлісгоспу.

І ось, не минуло й місяця, як після проведення правової експертизи, Мінюст України повідомив – треба скасувати Наказ.

За додатковою інформацією звертатись:

Василюк Олексій
Тел: 38 097 1000 473
Email vasyliuk at gmail.com
www.necu.org.ua

Галкіна Антоніна
Тел. 38 0512 46-60-5
Email agal at mksat.net