Ми, представники ініціативної групи, яка занепокоєна гибеллю великої кількості тварин на дорогах України, засвідчуємо Вам свою повагу та вважаємо своїм громадянським обов’язком звернутися з наступним.
Щорічно під колесами машин гинуть тисячі тварин різних видів: кабани, лосі, борсуки, їжаки, жаби, змії та інші – серед них і занесені до Червоної книги України. Причиною є те, що нерідко в місцях міграцій тварин будують дороги або знищують природні екосистеми: вирубують ліс, осушують болота чи забудовують заплави річок – через ці дії тварини змушені залишати звичні для них місця проживання та шукати нові.
Часто тварини страждають від наслідків недбалого і недалекоглядного облаштування дорожніх полотен. Наприклад, в околицях Києва прийнято розмежовувати зустрічні смуги трас бетонними бордюрами. Такий бордюр стає неподоланною перешкодою для диких тварин, вони не можуть швидко перебігти дорогу і гинуть під колесами машин.
В розвинених країнах Європи та Америки цю проблему вирішили, коли побудували системи огорож та обладнаних переходів для тварин вздовж трас. Як у цивілізованій європейській країні, дороги України також мають бути найближчим часом обладнані такими системами, бо Україною ратифікована Бернська конвенція „Про охорону диких видів флори, фауни та середовища існування в Європі”. Вона зобов’язує нас зберігати види, включені до списків цієї конвенції, таких у нас мешкає понад 300. А з нагоди наближення Євро-2012 необхідно прискорити цей процес, бо тоді різко зросте кількість туристів, що їхатимуть через Карпатські ліси трасою Київ – Чоп (М06). Огорожі та переходи для тварин вздовж трас не лише справлять позитивне враження на туристів, а й захистять гостей від випадкових аварій. Це стане вагомим вкладом у розбудову іміджу України на світовій арені та продемонструє цивілізований підхід до проблем охорони природи.
Ми закликаємо Вас якнайскоріше прийняти заходи щодо побудови огорож та переходів на таких трасах: М01, М02, М03, М06, М07, М09, М11, М12, М26, Р01, Р03, Р04, Р05, Р20, Р21, Р25, Р28, Р30, Р32, Р33, Р34, Р35, Р37. Ці траси проходять через лісисті райони України, де небезпека зіткнення з твариною найбільша.
Вказані заходи можуть видаватися амбітними, але вони є вкрай необхідними нашій молодій державі, яка нарешті стала на шлях демократичного розвитку.
Зі свого боку члени ініціативної групи готові надати всіляку можливу підтримку та взяти участь в усіх етапах цього процесу.
З повагою
координатор Ініціативної групи,
керівник ідейної агенції “Join”,
Ю. Череднікова
Це звернення вже підтримали:
Інститут зоології НАН України
Українська екологічна асоціація “Зелений світ”
Національний екологічний центр України
Київський еколого-культурний центр
Екоклуб “Зелена хвиля”
Молодіжна ліга захисту тварин
Комунікаційна агенція “5 зірок
Дружина охорони природи