Пану Мішелю Платіні
Президенту УЄФА

Звертаємось до Вас як до керівника однієї з найбільших міжнародних ініціатив, що поєднує спільною ідеєю десятки мільйонів прихильників в усій Європі та світі. Завдяки масштабним футбольним чемпіонатам, кубкам та турнірам, жителі одних країн дізнаються більше про інші країни, виховують в собі повагу до інших народів.

Хочемо звернути Вашу увагу на необхідність чіткого дотримання принципів соціальної відповідальності, гуманізму, ретельнішого урахування екологічних норм і критеріїв та збереження довкілля, які були задекларовані під час Конференції УЕФА в Стокгольмі з нагоди ЄВРО – 2008. Всі шість ключових принципів УЕФА в сфері соціального партнерства мають бути дотримані і в ході підготовки ЄВРО – 2012, але особлива увага має бути звернена на такі принципи як:

  • здоров’я;
  • гуманізм та природна безпека;
  • довкілля

Необхідність дотримання екологічних критеріїв та збереження довкілля під час підготовки ЄВРО-2012 та розбудови відповідної інфраструктури також випливає із партнерства між ФІФА та Програмою ООН з довкілля (ЮНЕП) та Порядку денного на ХХІ століття для спорту і довкілля.

Ми вже звертали на це Вашу увагу у листі на Ваше ім.’я, який був направлений до УЕФА ще в серпні минулого року, через те, що в ході підготовки України до проведення фінальної частини чемпіонату Євро-2012 виникають значні ризики для природного довкілля та культурно-історичного середовища м. Києва, наслідком чого можуть стати безповоротні втрати цінних зелених зон, які мають велику природну, рекреаційну цінність. Це ставить під загрозу якість довкілля в м. Києві, здоров’я киян, зменшує туристичну привабливість міста.

На жаль, значна кількість інвестиційних проектів, пов’язаних з підготовкою ЄВРО-2012, здійснюється з порушенням міжнародного й національного екологічного законодавства (зокрема, Європейської ландшафтної конвенції, та без належного інформування громадськості та громадської екологічної експертизи (чим порушується Оргуська конвенція). В разі їхньої реалізації можуть бут втрачені цінні природні об’єкти, які мають не лише регіональну чи національну, а й загальноєвропейську цінність .

Проте події, що розгорнулись у м. Харкові і також пов’язані з будівельними проектами приурочене до інвестицій, пов’язаних з Євро-2012, порушують навіть основоположні права людини і принижують людську гідність.

20-26 травня цього дня у м. Харкові проведення масштабної рубки у парку імені Горького супроводжувалась фактами насильства зі сторони співробітників органів внутрішніх справ щодо громадян, які намагались мирними засобами протидіяти знесенню дерев. 27 травня мали місце кричущі факти, коли невідомі люди спортивної статури били громадян, а екскаватор ковшем травмував кількох людей.

Згадана вирубка є протизаконною, її проведення не санкціоноване органами Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, вона суперечить Генеральному плану Харкова,суперечить природоохоронним і містобудівним нормам України. Ця вирубка ведеться з метою побудувати через парк автодорогу і готелі вздовж неї наче б то для прийому гостей Євро-2012. В.о. міського голови Харкова п. Кернес не реагує на критику щодо законності рубки і зазначає в коментарях ЗМІ, що дорога буде побудована будь-якою ціною. На сьогодоні ця ціна складає: четверо безпідставно арештованих, четверо брутально побиті міліцією і госпіталізовані, двоє травмовані ковшем екскаватора.

Таким чином, Євро-2012 в Україні перетворюється зі шляхетних заходів під гаслами ідеалів європейського спорту і міжнародного братерства на криваву ходу безпардонного будівельного бізнесу. Вперше в Україні, під час природоохоронних акцій пролита кров багатьох мирних людей і керівництво міста Харкова виправдовує такі жертви красивими ідеалами європейської футбольної першості.

Екологи просять керівництво УЄФА та оргкомітет ЄВРО-2012 відмовити м. Харкову в участі в процесах пов’язаних із Євро-2012 та публічно засудити дії керівництва міста зі знищення парків та ОРГАНІЗАЦІЇ МАСОВОГО ПОБИТТЯ мирних жителів.

Відсутність реакції на наш лист, ми змушені будемо розцінювати як підтримку і схвалення керівництвом УЕФА тих варварських методів, якими ведеться підготовка до ЄВРО-2012 в Україні.

Відкритий лист до Мішеля Платіні з приводу подій у Харкові
Відкритий лист до Мішеля Платіні з приводу подій у Харкові