Вельмишановний Вікторе Андрійовичу!

Національний екологічний центр України (НЕЦУ) висловлює Вам свою високу повагу та повідомляє про таке.

Наша організація є членом міжнародної громадської асоціації «Глобальна дія щодо АрселорМіттал» – це коаліція представників громадськості та екологічних організацій з різних країн світу, де АрселорМіттал має заводи та копальні. На даний момент до складу коаліції входять представники Боснії і Герцеговини, Чеської республіки, Казахстану, Люксембургу, Південної Африки, України та США. В цих країнах, як і у будь-яких інших, де працює АрселорМіттал, мешканці страждають від забруднення довкілля, такого як пил, сморід та шум від заводів, а працівники підприємств АрселорМіттал стикаються з проблемою безпеки та охорони праці.

Металургійний комплекс АрселорМіттал Кривий Ріг (АМКР) є одним з найбільших забруднювачів у місті Кривий Ріг. У 2006 році він отримав кредит у розмірі 200 мільйонів доларів під вигідні умови від Європейського банку реконструкції та розвитку. Цей кредит було призначено на модернізацію виробництва та підвищення його енергоефективності.

Незважаючи на це, Уряд України та ряд металургійних підприємств, у тому числі АМКР, підписали Меморандум про взаємопорозуміння, у якому Уряд обіцяє надати АМКР цілий ряд знижок та привілеїв, а АрселорМіттал у свою чергу обіцяє, не звільнювати працівників, платити їм зарплатню та підтримувати певний рівень виробництва. Ці привілеї включають в себе знижені тарифи на електроенергію, газ, вугілля та залізничні перевезення. Серед інших спеціальних умов підприємство звернулося з проханням про відкладення реалізації деяких проектів, що направлені на підвищення енергоефективності.

АрселорМіттал взяв гроші у ЄБРР на заходи з підвищення енергозбереження, а зараз звертається до Уряду з проханням, знизити для нього тарифи на енергоносії, а також відкласти реалізацію проектів, що направлені на зменшення споживання енергії.

Ми вважаємо, що у даний момент, коли дається взнаки фінансова криза, тільки найбільш модернізовані та енергоекономні підприємства матимуть змогу вижити та приносити прибуток. Ми також вважаємо, що соціально несправедливо перекладати на платників податків та інші галузі економіки додатковий тягар у вигляді субсидій на енергоносії та транспортні перевезення для АрселорМіттал.

Ми додаємо до цього листа доповідь, що називається «По следам «АрселорМиттала»: «Мировой сталелитейный гигант и результаты его деятельности на местах». В цій доповіді ми докладно описали, з якими проблемами забруднення довкілля та недотримання норм безпеки та охорони праці доводиться стикатись місцевим жителям та працівникам у восьми країнах, де знаходяться заводи та шахти АрселорМіттал.

У зв’язку з зазначеним, ми закликаємо Вас, змусити АрселорМіттал спершу виконати свої зобов’язання та вкласти гроші у проекти з енергозбереження на АМКР, замість того, щоб обговорювати поступки для компанії з боку Уряду!

З повагою,

Виконавчий директор НЕЦУ
В. П. Мельничук