16-го квітня 2011 біля 40 людей зустрілися біля пам’ятного каменю «1500-літтю Києва» в рукавичках та з пакунками мішків. Всі вони прийшли допомогти музею «Київська фортеця» та Лисій Горі позбавитися тяжкого тягаря, сміття. Лиса Гора – природна та історична пам’ятка міста, яка з давніх-давен має велике значення. Тут розміщений найбільший земляний форт Європи та язичницьке капище, гору огортає безліч таємничих легенд. Ініціаторами прибирання Лисої Гори виступили Національний екологічний центр України, Дружина охорони природи м. Києва «Зелене майбутнє», музей «Київська фортеця».Захід відбувся за підтримки Всеукраїнської акції прибирання «Зробимо Україну чистою!». До акції долучились біля 20 киян, які прийшли допомогти за оголошенням в інтернеті.

Для проведення акції була обрана саме Лиса Гора, тому що на неї не поширюються повноваження ЖЕКів та «зеленбудів» а самій адміністрації музею не просто утримувати у порядку таку велику, популярну серед любителів відпочинку на природі територію. Для представників громадських організацій акція саме тут носить і важливе символічне значення, адже Лису Гору вже не раз вдалось відбити від нападок забудовників. Хоча учасники акції самі стали свідками того, що оборону на горі цілком ймовірно доведеться знов тримати вже найближчим часом. До початку акції на Лисій Горі свій захід проводила адміністрація Голосіївського району міста. «Щось у вас тут дуже багато сміття. Напевно музей «Київська фортеця» не справляється зі своїми обов’язками щодо Лисої Гори. Треба брати «правління» в свої руки» – заявив представник адміністрації Голосіївського району.

«Дії відвідувачів, що засмічують гору, дозволяють київським забудовникам, що мають лоббі у всіх міських органах, використовувати необхідність очищення гори, як привід для відчуження її у музею для забудови» – тривожиться Іван Парнікоза, науковий співробітник історико-архітектурної пам’ятки-музея «Київська фортеця».

«Такі акції є не лише гарним приводом прибрати, а й чудовим показовим дійством для людей, що треба не прибирати, а просто не смітити. Важливо донести до людей культуру поводження на природі – каже голова молодіжного відділення Національного екологічного центру Марія Фатікова. – Якщо людина власноруч назбирає кілька мішків сміття, є надія, що вона не лише не смітитиме на природі сама, а і не пройде повз, коли це робитиме хтось інший».

Наостанок учасники акції подарували пакети для сміття відпочиваючим, що прийшли провести вихідний на гору.

Планується, що громадськими організаціями надалі будуть проводитись акції по допомозі музею «Київська фортеця» та захисту урочища Лиса Гора зокрема. Участь небайдужих киян у цій акції є певною гарантією їх готовності прийти на допомогу унікальному природному куточку.

Для контактів:

Марія Фатікова,
Голова Молодіжного відділення
Національного екологічного центру України
0956028606