nreserve

Замість створювати нові заповідні території, Президент вилучає землю зі складу існуючих для будівництво мостів. За місяці правління нової влади, в Україні не створено жодного національного парку або заповідника; не виділені кошти на створення адміністрації 30 національних парків, створених Віктором Ющенком, а Національний природний парк «Сіверсько-Донецький» взагалі скасований. Врешті, в ході адміністративної реформи скасована Державна служба заповідної справи України.

Наступною несподіванкою стало вилучення ділянки Національного ботанічного саду імені Миколи Гришка для потреб добудови Дарницького залізнично-автомобільного мостового переходу через Дніпро. Президент Віктор Янукович скоротив територію Національного ботанічного саду імені Миколи Гришка у Києві на 0,5 га спеціальним Указом Президента № 773 від 25 липня.

«Ботанічний сад є об’єктом природно-заповідного фонду загальнодержавного значення. Вилучити з нього ділянку можна лише пройшовши спеціальну процедуру, передбачену законом «Про природно-заповідний фонд». Така процедура передбачає наявність наукового обґрунтування, з якого випливає, що територія втратила ту природну цінність, задля якої її заповідали. Але ботанічний сад не втрачав природної цінності», – каже заступник голови Національного екологічного центру України Олексій Василюк.

27 січня 2011 відбулася прес-конференція громадських екологічних організацій, на якій природоохоронці оприлюднили звернення до Президента з приводу неприпустимості скасування Держслужби заповідної справи. Тоді ситуацію у природно-заповідній галузі назвали «льодовиковим періодом». Протягом 6 місяців жодна реакція на звернення громадськості не відбулася, а ефект «льодовикового періоду» лише примножився.

«Під час державних урочистостей до Дня працівника заповідної справи зачитували офіційне вітання Президента України. Проте в доповіді про сучасний стан справ не прозвучало жодного слова про досягнення заповідної справи за останній рік. Проекти Указів Президента про створення нових заказників пиляться в Адміністрації Президента, лишаючись не підписаними; проте Укази про вилучення заповідних земель під будівництво тим часом підписуються», – додає Василюк.

НЕЦУ звернувся до Президента України з проханням прискорити створення нових територій природно-заповідного фонду, що передбачено затвердженим недавно Національним планом дій з охорони навколишнього природного середовища України та довести частку заповідності України до Європейських показників (10-12%).

За додатковою інформацією звертайтеся, будь ласка, до:

Василюк Олексій,
Заступник голови Національного екологічного центру України,
097 1000 473