seminar_l

В Ладижині та Черкасах в кінці жовтня – на початку листопада пройшли семінари “Можливості для сталого сільського розвитку в Україні”. Захід зібрав представників місцевої громади та влади, активістів, науковців, малих фермерів та представників кооперативів. Експертами семінару виступили представники Латвійського центру сільських консультацій та освіти – Мартінс Цимерманіс та Едгарс Лінде, а також Ростислав Кос – фахівець із розвитку кооперативів в Україні та директор неурядової організації «Карпатське коло». Семінари були організовані у співпраці з європейськими донорами Латвійським зеленим рухом, Національним екологічним центром України, громадськими організаціями «Карпатське коло» та «Громадський центр «ЧАС».

Під час заходів гості дізнались про трансформацію врядування у сільській місцевості Латвії, після її вступу до Європейського союзу, та яким чином вплинула Спільна сільськогосподарська політика ЄС (Common Agricultural Policy, CAP) на цей процес. Також велику увагу приділили підходу LEADER – ініціативної програми ЄС для відродження села, розвитку активності громад та диверсифікації місцевої економіки.

Зарубіжні експерти поділились своїми враженнями від стратегії сільського розвитку України та поспілкувались із відвідувачами семінарів про їхнє бачення подальших шляхів розвитку українського села. За результатами групових обговорень виявилось, що українці здебільшого мають подібні із цілями сільського розвитку ЄС побажання щодо такого розвитку в Україні. Мова йде про розбудову інфраструктури, створення робочих місць та можливостей для молоді, кооперацію між дрібними господарствами для виготовлення продукції із доданою вартістю, підвищення добробуту селян та вирішення майнових питань щодо землі. Латвійські експерти також зазначили, що надзвичайну, якщо не вирішальну вагу для успішного сталого сільського розвитку в Україні має суспільна активність сільських громад, адже жодні ініціативи «згори» не можуть бути впроваджені без належної участі та підтримки місцевого населення.

Семінари організовано за підтримки державного бюджету Латвії у рамках співпраці для розвитку від Міністерства закордонних справ Латвії та Фонду імені Чарльза Стюарта Мотта. Відповідальність за зміст семінару лежить на організації «Латвійський зелений рух».