Експерти Національного екологічного центру України вказують, що за останні два роки у Київському зоопарку кількість усіх видів тварин зменшилася на 20-70%, у зв’язку із чим вони підтримують зміну директора зоопарку. Таку заяву та загрозливі статистичні дані вони оприлюднили на цьому тижні.

На думку екологів, тривожні події у зоопарку, які розпочалися з жовтня 2009 року, закономірно призвели до звільнення за власним бажанням директора зоопарку Світлани Берзіної, призначеної на посаду у 2008 році.

„До НЕЦУ неодноразово зверталися представники міжнародних зоозахисних організацій та працівники зоопарку, зокрема, звільнені у 2009, із повідомленнями про те, що в зоопарку відбувається порушення чинного законодавства України. НЕЦУ заявляє про свою стурбованість станом справ у Київському зоопарку, передусім питаннями етичного поводження з тваринами і фактами звільнення та побиття працівників зоопарку за незрозумілих нам обставин у 2009 році”, – йдеться у заяві НЕЦУ.

У своїй заяві екологи перераховують ті події, які викликали найбільше занепокоєння НЕЦУ та міжнародної громадськості.

Так, у листопаді 2007 року Київський зоопарк було виключено з Європейської асоціації зоопарків та акваріумів (ЄАЗА). Підставою для виключення стало звинувачення у жорстокому поводженні з тваринами у бік дирекції зоопарку (на той час директором був Олексій Толстоухов).

15 жовтня 2009 на прес-конференції співробітників зоопарку та іноземних фахівців були оприлюднені дані про те, що Київський зоопарк не відповідає європейським стандартам догляду за тваринами і не визнаний кандидатом на повернення в ЄАЗА. Таким чином, Київський зоопарк не може подавати свою кандидатуру на розгляд до 2012 року.

Протягом 2008-2009 років дирекція зоопарку звільнила 57 співробітників та вилучила зі структури зоопарку науковий підрозділ. На думку екологів, зараз зоопарк лишається без опіки компетентних спеціалістів, яких досі не поновили.

У жовтні 2009 під час святкування сторіччя зоопарку було побито його працівників, які збиралися провести акцію протесту, аби привернути увагу громадськості до справ у зоопарку. Це були Ігор Марійчук, завідувач господарством копитного відділу, та Сергій Григор’єв, завідувач відділу науково-просвітньої роботи зоопарку. Акцію провести їм не вдалося. Правоохоронні органи Києва, до яких звернулися постраждалі, досі не оприлюднили результати розслідування цих подій.

Також екологи оприлюднили динаміку розвитку колекції зоопарку за 2007-2009 роки. З таблиці видно, що за два роки кількість усіх видів тварин зменшилася на 20-70%.

Експерти НЕЦУ висловлюють сподівання, що нове керівництво зоопарку буде спроможне якнайшвидше припинити загрозливе скорочення колекції зоопарку та виправити порушення попереднього керівництва, зокрема, запровадити більше гуманне ставлення до тварин.

Заява НЕЦУ щодо стану справ у Київському зоологічному парку:
http://www.necu.org.ua/zoo-zayava-101014/

Перша заява НЕЦУ з приводу подій у Київському зоопарку (від 14 грудня 2009 року):
http://www.necu.org.ua/kyivzoo-0912/

За додатковою інформацією звертайтеся, будь ласка, до:

Олег Андрос,
Представник Національного екологічного центру України, Спілки вільних журналістів «Природа над усе»
097 502 75 51
androsland at inbox.ru

Ігор Сіренко,
Голова Національного екологічного центру України,
050 547 62 72
i.sirenko at gmail.com