5 жовтня у Верховній Раді пройшов круглий стіл «Міжнародні аспекти корупційних зловживань у торгівлі українською деревиною», в якому взяли участь народні депутати Ганна Гопко і Остап Єднак, заступник міністра екології та природних ресурсів України Василь Полуйко, посол Австрії в Україні Герміне Поппеллер, представники лісової галузі України і громадського природоохоронного сектору України, США та Великобританії.

В заході взяли участь виконавчий директор НЕЦУ Віталій Шаравара та заступник голови Київського відокремленого підрозділу НЕЦУ «Вітер Змін» Сергій Савченко.

В центрі уваги присутніх була доповідь Сама Лоусона, представника «Еслайт» (Sam Lawson, Earthsight, UK), за результатами звіту «Причетні до корупції. Як компанії-мільярдери та уряди країн ЄС не справляються з проблемами українських лісів».

Не менш важливими та інформативними були виступи учасників із інших організацій, зокрема з Агентства екологічних розслідувань, США (David Gehl, Environmental Investigations Agency, US), Міжнародної благодійної організації «Екологія-Право-Людина», Всесвітнього фонду природи в Україні (WWF Ukraine), Центру громадського моніторингу та досліджень.

Окремі промовці поділилися досвідом використання румунських баз даних, перуанської моделі інспектування лісів та окреслили перспективи застосування цих інструментів в Україні. Також йшлося про проблеми FSC-сертифікації в Україні, питання покращення інспектування лісів та відстеження деревини, а також проблеми з використанням Prozorro в лісовому секторі.

Варто зазначити, що доповіді фахівців громадського сектору були по-різному сприйняті учасниками круглого столу. Під час відкритої дискусії представники лісової галузі України наголосили, що результати досліджень «Еслайт» належним чином не підкріплені відповідними даними і не можуть бути підставою для висновків народних депутатів, співорганізаторів зустрічі щодо нелегальних рубок лісу в Україні. На їх думку, така позиція лише дискредитує працівників лісового господарства, особливо на міжнародному рівні, і не є об’єктивною; натомість необхідно активно працювати для оновлення законодавчого поля у сфері лісівництва, а цей процес гальмується у Верховній Раді України.

У відповідь на заяви лісівників Сам Лоусон запевнив, що фінансування їх організації є прозорим і має цільове спрямування суто на дослідження та встановлення фактів корупції при експорті/імпорті деревини. Також очільник «Еслайт» зазначив, що їх компанія оприлюднює лише перевірену інформацію і результати досліджень, які отримані з достовірних джерел.

На жаль, у рамках запропонованого регламенту зустрічі, громадськість не мала змоги задати питання щодо особливостей методики виконання досліджень та отриманих результатів.

Не зважаючи на звинувачення в бік громадських активістів в необ’єктивності оцінки стану лісів в Україні, викликає занепокоєння беззаперечний факт – ліси продовжують знищувати. Їх площі невпинно зменшуються як в Україні, так і на планеті в цілому.

no images were found