Представництво Фонду імені Гайнріха Бьолля в Україні разом із Національним екологічним центром України, громадською організацією «Екоклуб» та Київським міжнародним енергетичним клубом «Q-Club» мають честь запросити Вас взяти участь у конференції за темою:

Видобуток нетрадиційного газу в Україні: омріяна енергетична незалежність чи жахлива екологічна катастрофа?

Час: 26 вересня 2013 року, початок о 09.30
Місце: Київ, Великий конференц-зал НАН України, секційна зала, вул. Володимирська, 55, 3 поверх 

У сучасному світі забезпеченість країни  енергетичними ресурсами  є основою її економічного виживання і науково-технічного розвитку. Для України, яка  за сучасної структури економіки, побудованої на застарілому енергоємному виробництві, може забезпечити власні енергетичні потреби лише на 40 відсотків  і сильно  залежить від імпорту енергоносіїв,  питання доступу до  енергоресурсів стає  також предметом тонкої геополітичної гри. За даними Міністерства енергетики та вугільного палива  України, найбільший обсяг  господарського і промислового  споживання у  загальному балансі енергетичних ресурсів  (41%) припадає на природний газ. В той же час Україна  не спроможна самостійно задовольнити  високий внутрішній попит  і вимушена  імпортувати до 80%  блакитного палива з сусідньої Росії.

Протягом останніх років Росія  успішно використовувала статус монопольного постачальника природного газу для наповнення власного бюджету, але ще більше для політичного впливу на сусідів і втягування їх у орбіту  власних геополітичних проектів.  Невиправдано висока ціна за імпортний російський газ та тривалі перемовини Києва та Москви, що іноді набували ознак справжньої економічної війни, дають мало сподівань на деполітизацію газового питання. На цьому тлі «сланцевий бум», який  захопив США  на початку 2000-х та  поступово поширюється на теренах  деяких європейських країн,  здається, може дати Україні таку альтернативу.  Україна вже підписала угоду  про розподіл продукції із  компанією Shell (та угода з компанією Chevron  все ще на розгляді у Львівської та Івано-Франківської обласних рад), компанія  Shell  починає тестове буріння на  сході  України (Юзівська площа).

Однак оптимізм прихильників видобутку сланцевого газу розділяють далеко не всі.  Передусім екологи та місцеві жителі густонаселених  регіонів, де планується видобуток нетрадиційного газу в Україні, б’ють в набат.  Критики нетрадиційного газу вказують передусім на  технологією його  видобутку (фрекінг або  гідравлічний розрив пластів)  та  на проблеми і ймовірний  негативний  вплив на довколишнє середовище,  сільське господарство  і життя людей  в районах розташування свердловин ((забруднення хімікатами розчину для гідроразривів грунтів та підземних вод, землетруси, забруднення повітря, використання великої кількості води для фрекінгу тощо).  Місцеві жителі Донецької та Харківської областей вже зараз масово протестують проти тестового буріння  компанією Shell. І українці не єдині, хто із небезпекою очікує промислового видобутку нетрадиційного газу. Такі країни як Франція та Болгарія запровадили 5-річний мораторій на видобування нетрадиційного газу на своїй території. Не ведеться навіть тестове буріння в Німеччині. Навіть локомотив «газової революції» в Європі –  Польща та її населення  –  все більш реалістично дивляться на перспективи нетрадиційного газу  після того, як навесні  2012 року компанія ExxonMobil пробурила дві  тестові  свердловини в Польщі, але визнала проект нерентабельним  і пішла з ринку  (до цього з Польщі пішли канадський Talisman та американський Marathon Oil).

Розібратися в ситуації довкола видобутку нетрадиційного  газу в Україні за нинішніх умов надзвичайно складно, адже інформаційний простір країни  переповнений  безліччю спекуляцій  і спотворених думок, які щедро підживлюються, з одного боку,  лобістами  політичних сил, які  використовують проблему сланцевого газу для  своїх маніпуляцій, а з іншого  – іноземних  видобувних компаній, які зацікавлені у розширенні  джерел власного прибутку.  Метою цього форуму є створення незалежної платформи для неупередженого  обговорення економічних і  передусім  екологічних аспектів  розвитку в Україні видобування нетрадиційного газу. Ми закликаємо усіх учасників конференції до відвертої фахової дискусії з приводу видобутку нетрадиційного газу в Україні.

Робочими мовами усіх дискусій будуть українська та англійська з синхронним перекладом.

Відвідайте сторінку присвячену, енергетичній трансформації в Німеччині. Тепер вона доступна і російською мовою http://energytransition.de/2013/03/ru/.