Карта позитивних і негативних проектів ЄІБ у сфері енергетикиВ Україні не знайшлось прикладу позитивного проекту у сфері енергетики, профінансованого Європейським інвестиційним банком

Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), власний банк Європейського Союзу, чий об’єм кредитування щорічно складає до 70 млрд. євро, направляє 20 відсотків від цієї суми на проекти в сфері енергетики. Саме зараз банк переглядає політику, якою він керується при виборі таких проектів. З цієї нагоди мережа неурядових організацій Центральної та Східної Європи «Бенквоч» опублікувала карту позитивних і негативних прикладів підтримки банком енергетичного сектора в Європейскому Союз та країнах-сусідах.

Поточна енергетична політика, опублікована у 2007 році, дозволяла банку вкладати гроші в вугільні, газові та нафтові проекти. Зокрема на початку цього року, ЄІБ виділив близько півмільярда євро на будівництво нової буровугільної станції потужністю 600 МВт у місті Шоштань (Словенія), незважаючи на її катастрофічний вплив на клімат, здоров’я людей та корупцію у керівництві проекту.

В Україні за останні шість років банк виділив 300 млн. євро на будівництво високовольтних ліній електропередачі. Ці лінії не тільки дозволять інтегрувати українську електромережу до європейського ринку, але й створять передумови для експорту «брудної» електрики, виробленої на атомних станціях та вугільних ТЕС на сході країни.

Фінансування подібних проектів іде у розріз з планами Європи по декарбонізації своєї економіки до 2050 року для запобігання незворотних змін клімату.

Серед позитивних моментів «Бенквоч» відзначає, що ЄІБ почав виділяти все більше і більше ресурсів для проектів у галузі енергоефективності, зокрема, на модернізацію житлового фонду в Румунії, Німеччині або Іспанії, але поза межами ЄС таких проектів майже нема.

Незважаючи на прогрес в галузі енергоефективності та відновлювальних джерел енергії, практика кредитування банку з 2007 року далеко не блискуча: в період між 2007 і 2011 роками було виділено 19 млрд. євро на видобуток викопних видів палива, і лише 5 млрд. євро на енергозбереження.

Такі потужні інвестиції формують енергетичне майбутнє Європи і країн-сусідів. Позитивні приклади, включені в карту «Бенквоч», є ілюстрацією того, як відтепер повинен виглядати енергетичний портфель цієї установи.

«Банк має відмовитись від фінансування проектів, що пов’язані з вугіллям та природним газом. Цього вимагають останні наукові дані про зміну клімату, та наслідки використання цих видів пального для суспільства», – коментує експерт «Бенквоч»/НЕЦУ з питань роботи з міжнародними фінансовими організаціями і співавтор карти Олена Міскун. «Нова енергетична політика має стимулювати банк боротися зі зміною клімату не на словах, а на ділі».

За додатковою інформацією звертайтесь:

Олена Міскун
Експерт з питань роботи з міжнародними фінансовими організаціями
miskun@bankwatch.org
+38 050 352 10 57

Примітки для редакторів:

Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) — державна фінансово-кредитна установа Європейського Союзу для фінансування розвитку відсталих європейських регіонів у формі довготермінових кредитів. Створений у 1958 році з метою надання кредитів для спорудження та реконструкції об’єктів, які становлять інтерес для країн ЄС та асоційованих держав. Статутний капітал формується із внесків країн-учасниць і у 2012 році становив 232 млрд. євро. ЄІБ вийшов на ринок України у 2006 році. eib.org

Дивіться презентацію карти «Бенквоч» тут:
http://prezi.com/pswznstgfjwc/energy/?kw=view-pswznstgfjwc&rc=ref-41719793
(англійською мовою, українська версія готується)

Також у PDF:
http://bankwatch.org/sites/default/files/EIBenergy-futurepast.pdf
(англійською мовою, українська версія готується)

Більше про нову енергетичну політику ЄІБ:
http://www.eib.org/about/partners/cso/consultations/item/public-consultation-on-eibs-energy-lending-policy.htm
(англ. мова)

Читайте коментарі НЕЦУ до фінансування ЄІБ енергетичних проектів в Україні:
https://necu.org.ua/komentari-netsu-do-enerhetychnoyi-stratehiyi-eib/ (англ. мова)

Читайте брифінг про кредитування енергетичної галузі європейськими державними банками:
http://bankwatch.org/sites/default/files/briefing-EnergyLending-22Apr2013.pdf (англ. мова)

Більше про кредитування енергетичної галузі європейськими державними банками:
http://bankwatch.org/ru/chto-oznachayut-investitsii-v-energetiku-dlya-chelovechestva-i-planety