15 березня 2011, Київ. – Екологи закликають зробити висновки з аварії у Японії та відмовитися від планів розбудови атомної енергетики Україні.

У той час, коли керівництва країн з розвиненою ядерною енергетикою заявляють про необхідність переоцінки своїх ядерних програм, українська влада не зважає на загрози. 14 березня український прем’єр-міністр Микола Азаров на брифінгу у Стамбулі заявив, що Україна не планує знижувати темпи розвитку ядерної енергетики.

У цей час канцлер Німеччини Ангела Меркель заявила про введення мораторію на подовження терміну експлуатації ядерних реакторів у понадпроектний термін. Керівництва Індії та Китаю також повідомили про намір перегляду планів розвитку ядерного сектору у своїх країнах. Уряд Швейцарії «заморозив» всі атомні проекти в країні на невизначений термін…

«Трагічні події в Японії засвідчили те, що безпечних ядерних реакторів не існує. У той час, коли ситуація навколо АЕС в Японії все погіршується, а провідні країни світу заявляють про перегляд своїх ядерних планів, керівництво України робить вигляд, що нічого не відбувається. Ми маємо усвідомити що кожен вибух на АЕС Фукусіма відзначає прихід ядерного декадансу», – каже Артур Денисенко, координатор енергетичної програми Національного екологічного центру України.

Він додає, що українська влада має тверезо подивитися на ризики, пов’язані з атомною енергетикою.

«Країна не може дозволити собі повторення ядерної аварії, яка знову коштуватиме українцям здоров’я та непомірних фінансових витрат», – каже він.

Нагадаємо, Міжнародне агентство з ядерної енергетики (МАГАТЕ) повідомило про пожежу у сховищі відпрацьованого ядерного палива на АЕС Фукусіма-1 (Японія), у результаті чого радіоактивні речовини напряму потрапляють у атмосферу. Це стало ще однією проблемою на станції, де на разі намагаються запобігти остаточному руйнуванню трьох реакторів.

За минулу добу ситуація на АЕС Фукусіма значно погіршилася: на другому енергоблоці стався вибух, на четвертому розпочалася пожежа. Таким чином, критична ситуація склалася відразу на всіх чотирьох ядерних реакторах станції. Міжнародні інформаційні агентства повідомляють про підвищення рівня радіації як навколо станції, так і далеко за її межами. Рівень радіації в Токіо вже перевищує нормальний у 40 разів.

Попри те, що керівництво Японії запевняє про контроль над станцією, наразі відсутні будь-які ознаки на підтвердження цього. Уже зараз із впевненістю можна говорити про те, що реактори певний час залишались без охолодження, і це призвело до руйнування паливних збірок. Сукупність факторів, що склалися на АЕС Фукусіма, загрожує цілісності самих реакторів і може мати катастрофічні наслідки. Навіть за найкращого перебігу подій перетворення аварійних блоків у безпечні об’єкти вимагатиме надзвичайних зусиль, коштів та часу.

За додатковою інформацією звертайтеся до:

Артур Денисенко,
Координатор енергетичних програм,
Національний екологічний центр України
044 238 62 60
099 222 64 59
arthur.denisenko at necu.org.ua

Фото: Reuters