Missing sustainability: EBRD energy lending in Ukraine (2006-2013)

Протягом 2006-2013 років 60% від 1,2 мільярдного портфелю інвестицій Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) у енергетичний сектор України було виділено на підтримку «брудних» секторів енергетики – атомної енергетики, видобуток та переробку нафто-газових ресурсів. Таким є висновок дослідження, проведеного експертами НЕЦУ наприкінці 2013 року: Missing sustainability: EBRD energy lending in Ukraine (2006-2013) (англійською мовою).

Основоположний документ ЄБРР вимагає від банку «просувати у всіх своїх операціях екологічно безпечний та сталий розвиток». На практиці, більше половини інвестицій банку у енергетичний сектор України за останні 8 років ні екологічно безпечному ні сталому розвитку сектору не сприяли.

Лише 83 мільйони євро було виділено на проекти відновлюваної енергетики и 183 євро мільйони на проекти підвищення енергоефективності у муніципальному секторі (7 та 15% відповідно від загальних інвестицій у енергетичні проекти банку в Україні протягом 2006-2013 років).

Найбільшу підтримку отримала, як це не парадоксально, атомна енергетика – 44% – у формі прямих кредитів на модернізацію енергоблоків, так і у формі прихованої підтримки через фінансування будівництва високовольтних ліній електропередач від атомних електростанцій. У дослідженні приведені приклади найбільш суперечливих проектів.

Іншим висновком дослідження є те, що не всі проекти відновлюваної енергетики можна автоматично вважати сталими чи екологічно доцільними. У дослідженні детально розбирається приклад першого проекту ЄБРР у малій гідроенергетиці – комплекс Голошинських мГЕС на Івано-Франківщині. Проект викликав протести природоохоронної громадськості через непрозорий процес його розробка, розташування на річці Білий Черемош – оселищі червонокнижних видів фауни, не врахування кумулятивних ефектів від розташування чотирьох мГЕС на одній ділянці.

Missing sustainability: EBRD energy lending in Ukraine (2006-2013)