Розширення мережі природно-заповідних територій є одним зі стратегічних завдань НЕЦУ. З огляду на це Уманським місцевим відокремленим підрозділом НЕЦУ у співпраці з Черкаським обласним відокремленим підрозділом і Молодіжним відділенням НЕЦУ протягом літа проведено інформаційну кампанію щодо популяризації серед представників місцевих громад ідеї створення Національного природного парку «Гірський Тікич» на території Тальнівського, Маньківського, Жашківського і Монастирищенського районів Черкаської області.

Західна частина Черкаської області характеризується значною трансформованістю рослинного покриву. Тут відсутні об’єкти природно-заповідного фонду вищого рівня — заповідники, Національні природні та Регіональні ландшафтні парки. Разом із тим дослідження рослинного та тваринного світу долини річки Гірський Тікич показали, що ця територія характеризується високим біотичним і ландшафтним багатством і різноманітністю, й є перспективною для створення на ній Національного природного парку. Посилена господарська діяльність, підвищення туристичної активності та, як наслідок, серйозне зростання рекреаційного навантаження на природні комплекси вимагають швидких дій із метою прискорення процедури створення заповідних територій у регіоні.

Членами Уманського ВП НЕЦУ, починаючи з 2009 р., ведуться роботи з підготовки наукового обґрунтування на створення Національного природного парку. За цей час на цій території виявлено понад 70 рідкісних видів рослин, у тому числі, близько 20 видів, занесених до Червоної книги України. Також є певні напрацювання щодо фауністичного різноманіття території, зібрано численні фотоматеріали.

Підготовлене нами наукове обґрунтування 2016 року було подане до відділу формування мережі природоохоронних територій Міністерства екології та природних ресурсів України та схвалене ним.

У ході численних експедиційних досліджень у регіоні ми неодноразово зустрічались із представниками місцевих громад і обговорювали з ними ідею створення Національного парку, яка загалом знаходить підтримку, у тому числі, у частини представників місцевої влади.

Разом із тим для проведення повноцінної інформаційної кампанії існувала нагальна потреба у створенні високоякісних інформаційних матеріалів, а також у координації дій усіх зацікавлених сторін.

До ініціативної групи щодо підготовки і проведення такої інформаційної кампанії ввійшли заступники Голови НЕЦУ Анна Куземко і Олексій Василюк, голова Черкаського обласного відокремленого підрозділу Олександр Спрягайло, член Молодіжного відділення НЕЦУ Дарія Ширяєва та члени Уманського місцевого відокремленого підрозділу.

У ході реалізації даного проекту було підготовлено і надруковано інформаційний буклет із загальною інформацією про майбутній Національний природний парк. Окрім членів ініціативної групи до підготовки буклету було залучено провідних вчених-зоологів – фахівців із різних груп тварин. У буклеті підкреслено необхідність збереження природних ландшафтів регіону, наведено відповіді на типові запитання представників громад і землекористувачів, а також світлини найцікавіших видів флори і фауни.

У рамках інформаційної кампанії проведено зустрічі з представниками місцевої влади – керівництвом Тальнівської, Маньківської, Жашківської і Монастирищенської районних державних адміністрацій, сільськими головами населених пунктів, які мають стати ключовими територіями майбутнього парку, співробітниками Музею трипільської культури у с. Легедзине Тальнівського р-ну, співробітниками Уманського держлісгоспу і представниками громадськості. На цих зустрічах було презентовано інформаційні буклети, які мають бути розповсюджені далі у чотирьох зазначених районах. Заплановано також опублікувати інформацію про створення Національного парку у місцевих, районних і обласних ЗМІ.

Під час зустрічей ідея створення Національного природного парку знайшла значну підтримку серед представників як місцевої влади, так і територіальних громад. Учасники зустрічей запропонували найближчим часом організувати круглий стіл щодо створення Національного парку «Гірський Тікич» із залученням усіх зацікавлених сторін, на якому будуть обговорені найбільш проблемні питання й узгоджені подальші дії.

Сподіваємося, що проведена інформаційна кампанії дозволить сформувати суспільну думку у регіоні щодо необхідності створення Національного природного парку.

Анна Куземко, заступниця Голови НЕЦУ, голова Уманського місцевого відокремленого підрозділу