50_anniv_logo.jpgКиїв 03.06.2008 – Європейський інвестиційний банк, зі штаб-квартирою в Люксембурзі, святкує свою 50-у річницю. Він є найпотужнішою інвестиційною структурою в Європейському союзі, але залишається при цьому найбільш втаємниченою та непрозорою організацією, і не звітується майже нікому. Попередній 50-річний досвід роботи Банку показує, що збереження природи та добробут пересічних громадян не є його основним завданням. Представники громадського суспільства вважають, що 50 років діяльності – це гарна нагода для Банку, щоб озирнутись назад і переосмислити свою діяльність.

Цей Банк засновано на державні кошти, тобто на кошти платників податків. Минулого року він видав кредитів на 48 мільярдів євро. Згідно програми розвитку Банку у 2007-2013 рр., в Україну, Росію, Білорусь і країни Кавказу буде інвестовано 3,7 мільярди євро.

На даний момент є кілька проектів в Україні на які Банк або вже дав кошти, або розглядає як потенційні для кредитування. Це проект реконструкції автотраси Київ-Чоп, високовольтна лінія електропередач Рівне-Київ, та розглядається можливість надання кредиту міському комунальному підприємству «Миколаїв-водоканал».

Іншими імовірними об’єктами для фінансування Банком залишаються такі небезпечні проекти, як великі греблі, проекти, пов’язані з атомною енергетикою, інфраструктурою, прокладення нових доріг, фінансування авіації. Коли мова заходить про гідроелектричні проекти, ЄІБ описує їх, як “проекти відновних джерел енергії,” і таким чином класифікує їх, як нешкідливі для навколишнього середовища, ігноруючи часто колосальний вплив на місцеву екологічну ситуацію та громади.

«Проблема в тому, що Банк дифференційовано підходить до реалізації проектів у Європейському союзі, та поза його межами. Проекти ЄІБ повинні відповідати жорстким нормам європейського законодавства коли мова йде про проекти в країнах ЄС. Проте в інших країнах, зокрема в Україні, ЄІБ може нехтувати цими нормами працюючи в межах національного законодавства, – каже Олена Міскун з Національного екологічного центру України. – Тому ми бачимо проблематичні проекти ЄІБ, які ніколи б не фінансувалися у країнах Європи».

Банк декларує боротьбу зі зміною клімату, але фінансує розвиток авіації та розширення аеропортів у центральній Європі. Зазначає на папері підтримку для поновлювальних джерел енергії, але інвестує в газо- та нафтопроводи у країнах, що розвиваються, а також у побудову вугільних електростанцій. ЄС ставить на меті звільнити країни, що розвиваються від залежності від видобувної промисловості, проте, ЄІБ продовжує вкладати гроші в рудники та шахти.

Представники громадськості закликають Банк відмовитись від участі у проектах видобувничої галузі, у тому числі від проектів, пов’язаних з видобутком чи транспортуванням нафти і газу, не фінансувати проекти пов’язані з атомною енергетикою, змінити пріорітети у фінансуванні транспортної галузі і надавати перевагу таким проектам, чий внесок у глобальну зміну клімату буде мінімальним. У своїх проектах ЄІБ має дотримуватись політики Європейського союзу таким чином, щоб вони несли користь пересічним громадянам, а не тільки транснаціональним корпораціям.

За більш детальною інформацією звертайтесь до:

Міскун Олени

miskun(###)bankwatch.org, +38 044 507 06 16

CEE Bankwatch Network www.bankwatch.org

Національний екологічний центр України www.necu.org.ua