Громадські слухання, що відбулися 21 вересня у селі Оляниця (Тростянецький район Вінницької області) щодо планів ТОВ «Вінницької птахофабрики» розгорнути спорудження двох нових бригад з вирощування курчат-бройлерів, пройшли з грубими порушеннями, констатують в Національному екологічному центрі України.
Згідно до інформації НЕЦУ, слухання були організовані сільською радою Оляниці, проте не зважаючи на статус заходу як громадського представники громад сусідніх населених пунктів, котрі потенційно можуть зазнати негативного впливу від виробництва підприємства, не були допущені до місця зібрання. Також місцеві представники ЗМІ та співробітники НЕЦУ близько години добивались свого права бути присутніми на заході. «На превеликий жаль, не вдалось бути присутньою із самого початку слухань. На перешкоді стали агресивно налаштовані молодики, що не були знайомі місцевим”, – зазначила представниця Національного екологічного центру України Анна Даниляк.
Підбір доповідачів на самих слуханнях, як зазначають в НЕЦУ, важко назвати прозорим та демократичним, так як більшу частину часу озвучувалась лише одна точка зору, а саме прихильників будівництва нових об’єктів. “На противагу дев’ятьом виступаючим «за», лише одна людина із альтернативною думкою дісталась до мікрофону. Багатьом з присутніх просто не дали змоги висловитись чи бодай поставити запитання. Люди були змушені викрикувати свої заперечення або запитання із зали та були проігноровані головуючим зборів”, – сказав представник НЕЦУ Михайло Амосов.
За словами співробітників Національного екологічного центру України, необ’єктивність організаторів також була очевидною під час голосування та підрахунку голосів. Так, наприклад, питання «за» затвердження плану будівництва птахофабрики голосувалось тричі, а питання «проти» лише один раз. Паралельний підрахунок голосів активістами значно відрізнявся від результатів лічильної комісії не на користь планам “Вінницької птахофабрики”. Голосування проводилось шляхом підняття руки, альтернативні методи голосування (таємне, бюлетенями) запропоновані депутатом Тростянецької районної ради Людмилою Вдовиченко не були підтримані місцевою владою.
За словами Анни Даниляк, офіційні результати зібрання викликають сумніви та велике занепокоєння щодо долі села, і звісно планується їх оскарження.
За словами депутатки Вінницької обласної ради Людмили Головашич, громадські слухання – це не збори громади, тому до них є відповідні вимоги прописані у постанові Кабінету міністрів України. “Скажімо, це право висловлюватися усім, і не обмежувати виступаючих. До того ж, у разі виникнення суперечок має бути створена узгоджувальна комісія. І одне і інше було в Оляниці порушено”, – зазначила вона.
“Ну і головне – в Оляниці 900 виборців, а на громадські слухання прийшло 300 осіб, 80 з яких були проти і ще десь 80 не голосували. В результаті, долю села вирішили всього 150 осіб”, – зазначила депутат.
Нагадаємо, ТОВ «Вінницька птахофабрика» належить до групи компаній ПАТ «Миронівський Хлібопродукт» – найбільшого виробника м’яса птиці та фактичного монополіста на ринку України. Діяльність підприємств МХП привертає увагу екологів та активістів у багатьох регіонах країни через непрозорість процедур прийняття рішень, чисельні скарги та ознаки негативного впливу на довкілля та здоров’я людей у районах, де безпосередньо розміщені виробничі потужності компанії.