Такою стала ключова теза семінару «Урядова Програма розвитку гідроенергетики на період до 2026 року: регіональний рівень (басейн Південного Бугу) – точка зору експертів та громад», який відбувся 15 вересня 2017 року у сесійній залі Миколаївської обласної ради у рамках проекту Національного екологічного центру України «Розвиток гідроенергетики України – громадський аналіз в контексті євроінтеграційних процесів».
В семінарі взяли участь голова Миколаївської обласної ради Вікторія Москаленко та представники депутатського корпусу Миколаївської обласної ради, міський голова Миколаєва Олександр Сєнкевич, депутати міської Ради, екологічна громадськість регіону, представники наукових установ НАН України та вищих навчальних закладів південного регіону, керівництво Пiвденно-Бузького БУВР, Південноукраїнського енергокомплексу та ПАТ «Укргiдропроект», ветерани АТО – загалом понад 100 осіб.
У вітальному слові голова Миколаївської обласної ради Вікторія Москаленко, наголосила на необхідності глибокого експертного аналізу впливів підйому рівня Олександрівського водосховища, із поєднанням питань збереження культурної спадщини, екологічних впливів та розвитку електроенергетики. Також вона наголосила на тому, що залучені до процесу сторони мають бути по-європейські виваженими, компетентними та напрацьовувати спільні компромісні рішення.
Міський голова Миколаєва Олександр Сєнкевич у своєму виступі, зазначив, що теперішнє покоління, має зберегти для нащадків довкілля, культурні, історичні, духовні скарби українського народу, що міська влада ініціює проведення громадських слухань проекту підняття рівня Олександрівського водосховища в місті.
Результатами досліджень щодо загроз, які несе Програма розвитку гідроенергетики на період до 2026 року (далі Програма), у тому числі і в частині підняття рівня Олександрівського водосховища до відмітки 20,6 м, поділилися експерти з Києва, Миколаєва та інших міст України, зокрема, Голова Національного екологічного центру України, доктор біологічних наук, лауреат Державної премії в галузі науки і техніки професор Національного авіаційного університету Ярослав Мовчан; доктор географічних наук, провідний науковий співробітник Інституту геофізики НАН України Світлана Бойченко; експерт проекту, кандидат геологічних наук, вчений секретар Інституту геологічних наук НАН України Руслан Гаврилюк. Модератором зустрічі була Інна Тимченко кандидат технічних наук, доцент Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова.
Експерти у своїх доповідях поділились оцінками нинішнього стану Південного Бугу, проаналізували сучасний стан гідроенергетики, а також визначили роль громадянського суспільства у прийнятті рішень щодо розвитку гідроенергетики, як важливого чинника впливу на безпеку громадян та збереження природи. Бурхливе обговорення викликала доповідь, присвячена кліматичним змінам в басейні Південного Бугу, які вимагають екосистемних обстежень, і повинні бути враховані при плануванні його управлінням.
В усіх учасників семінару була можливість висловити свою думку, що сприяло конструктивному діалогу. Разом з тим більшість оцінок зводилася до неприпустимості планів підняття рівня Олександрівського водосховища. Навіть, попри чисельну делегацію (більше 15 осіб), енергетики не були наполегливими у своїх виступах та твердженнях про суцільні переваги підвищення рівня Олександрівського водосховища, ними було підтверджено недосконалість ОВНС зазначеного проекту, і оголошено, що підйом рівня не відбудеться без узгодження із громадськістю та експертами.
Учасники семінару підкреслили, що підйом рівня Олександрівського водосховища загрожує остаточним знищенням ядра природно-заповідних територій та історико-культурних пам’яток (РЛП «Південно-Степове Побужжя» та НПП «Бузький Гадр», включені до Смарагдової мережі Європи (Emerald Network), а також унікальний об’єкт культурної спадщини національного значення «Історичний ландшафт центру Буго-Ґардівської паланки Війська Запорозького»), що окрім непоправних втрат серйозно зашкодить іміджу Україні в світі. Підвищення рівня водосховища призведе також до порушень десятків статей міжнародних та національних правових актів, чинних в Україні.
Було наголошено на необхідності пошуку альтернативних рішень щодо діяльності Ташлицької ГАЕС, зокрема, відділення нижньої водойми від русла Південного Бугу, зниження її рівня до відмітки +8 м, що є відносно безпечним, з огляду впливу на довкілля. Інструментом пошуку оптимальних рішень мають стати проведення науково-технічної експертизи проекту, що передбачена низкою національних норм і міжнародних зобов’язань, а на її основі, загальнонаціональної кваліфікованої дискусії та громадських слухань проекту підйому рівня Олександрівського водосховища.
Учасниками семінару ухвалено резолюцію, що містить конструктивні пропозиції стосовно управління басейном Південного Бугу задля попередження його подальшої деградації, забезпечення збереження унікальної природної та культурної спадщини Гранітно-Степового Побужжя, зокрема, Бузького Гарду, збалансованого розвитку регіону.
Метою проекту «Розвиток гідроенергетики України – громадський аналіз в контексті євроінтеграційних процесів», що здійснюється Національним екологічним центром України, є залучення громадськості до реалізації реформ в енергетичній сфері шляхом використання інструментів, передбачених Угодою про асоціацію з ЄС.
Проект виконується під егідою Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС і Української національної Платформи Форуму Східного Партнерства, та фінансується Європейським Союзом і Міжнародним фондом «Відродження» у рамках проекту «Громадська синергія». Метою проекту є залучення громадськості до реалізації реформ в енергетичній сфері шляхом використання інструментів, передбачених Угодою про асоціацію*.
*Окремі думки, висловлені в матеріалах та озвучені на заході, є особистою позицією промовців і необов’язково відображають точку зору Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження».
no images were found
З резолюцією семінару можна ознайомитись тут:
Із сумом повідомляємо, що цей захід став останнім в житті засновника та Голови НЕЦУ, одного із фундаторів екологічного руху в Україні Ярослава Мовчана. Друзі та соратники Ярослава Мовчана робитимуть все можливе, щоб продовжити його справу активного захисту нашого довкілля.