Газосланцева індустрія Америки очима очевидцівУкраїнська делегація у складі представників місцевого самоврядування Львівської області та представників громадських організацій відвідала Сполучені Штати Америки (США), щоб на власні очі побачити, як відбувається видобуток газу з нетрадиційних джерел. Вони поділились своїми враженнями з журналістами на прес-конференції “Сланцевий газ: досвід США та перспективи в Україні”.

Видобуток сланцевого газу в Америці з одного боку приносить велику вигоду тим, хто його видобуває, і тим щасливчикам, які отримують відрахування за те, що його видобувають на їх землі (оскільки в Америці на відміну від України, надрами володіє той, хто володіє землею). Але ті, хто живе навколо, часто отримують забруднену воду, повітря і спостерігають, як знецінюється їхня нерухомість.

«Забруднена вода, розбиті дороги, соціальні конфлікти – це розповідь не про гіпотетичні наслідки видобування сланцевого газу в Україні, це розповідь про Америку, про те, на що реально там перетворюється життя одних людей, через бажання інших збагатитись», – розказує Віталій Горбатенко, експерт Центру соціально-економічного моніторингу.

Знайома до болю картинка: житловий будинок (або школа), а на задньому плані бурова вишка, представники газової промисловості дуже люблять подібні фотографії, щоб довести, наскільки безпечним є видобування сланцевого газу. Місцеві ж громади в Америці, навпаки, використовують такі фото, щоб показати, наскільки безправними вони є у захисті своїх інтересів, що не можуть заборонити спорудження небезпечних об’єктів біля своїх домівок.

«Приголомшливо те, що навіть на «батьківщині» фрекінгу досі не винайшли технології для утилізації відпрацьованої рідини. В найкращому випадку рідкі відходи просто закачують в порожні свердловини і слідкують, щоб вони не фонтанували. Моніторингу того, як себе поводить токсична рідина під землею, ніхто не проводить», – ділиться враженнями експерт Національного екологічного центру України, Олена Міскун.

Тепер американські компанії Шеврон та Шелл прийшли в Україну із технологією фрекінгу, наслідки використання яких вони не навчилися і не вбачають за необхідне ліквідовувати навіть у себе вдома. Чи може сподіватися на відповідальнішу поведінку цих компаній у нас в Україні?

Під час прес-конференції було зазначено, що за результатами слухань на тему «Екологічні проблеми видобування сланцевого газу в Україні» Комітет з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Верховної Ради України рекомендував Генеральній прокуратурі України перевірити Угоду про розподіл вуглеводнів, які видобуватимуться у межах ділянки Юзівська, а Міненерговугілля – розробити зміни до Енергетичної стратегії України до 2030 року задля прискорення розвитку відновлюваних джерел енергії, реалізації енергоефективних проектів та енергозберігаючих заходів [1].

За детальнішою інформацією звертайтесь до:

Олена Міскун (експерт Національного екологічного центру України)
050 352 10 57, 044 238 62 60
miskun(at)bankwatch.org

Примітки для редакторів:

[1] Рішення Комітету з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи по результатах слухань у Комітеті 22.05.13 на тему “Екологічні проблеми видобування сланцевого газу в Україні”.

http://komekolog.rada.gov.ua/komekolog/control/uk/publish/article?art_id=50631&cat_id=47174