Національний екологічний центр України (НЕЦУ), Туристичний клуб „Чотири сторони” та Громадянська партія „Пора” проводять прес-конференцію з приводу постійного порушення енергетиками ВП „Атоменергобуд” НАЕК „Енергоатом” та ВП „Південно-українська АЕС” (ПуАЕС) НАЕК „Енергоатом” чинного законодавства України та процедур у процесі будівництва – Ташлицької гідроакумулюючої електростанції (ТГАЕС) на р. Південний Буг на Миколаївщині. Мета – звернути увагу широкої громадськості на спроби знищення атомниками, в процесі будівництва ТГАЕС, останнього автентичного ландшафту Запорізької Січі, національної святині – Бузького Гарду, а також на проблеми створення на базі регіонального ландшафтного парку (РЛП) „Гранітно-степове Побужжя” однойменного національного природного парку – заповідного об’єкта загально­держав­ного та міжнарод­ного значення.

15-16 жовтня 2005 р. виїзна комісія НЕЦУ та РЛП „Гранітно-степове Побужжя” виявила і зафіксувала грубе порушення природоохоронного законодавства – незаконні земляні роботи на території РЛП, які здійснювалися без будь-яких погоджень, і навіть відповідного проекту. Після втручання Міністерства охорони навколишнього природного середовища України та Миколаївського держуправління екоресурсів роботи було припинено, а матеріали передано до суду. Однак, будівельники ТГАЕС не визнали свою провину, а натомість подали зустрічний судовий позов за те, що заборона нищити заповідні землі перешкоджає їм вчасно виконати завдання Уряду. При цьому, державними природоохоронними органами та незалежними фахівцями фіксуються відхилення від погодженого у 1997 р. проекту будівництва ТГАЕС.

Проект добудови ТГАЕС – економічно збиткового, екологічно небезпечного та технологічно застарілого об’єкта енергетики, ще на початку дев’яностих років минулого сторіччя, в Україні було визнано таким, що суперечить чинному природоохоронному законодавству. Тоді будівництво було припинено, і реанімували його лише в період ствердження найганебніших кучмівських традицій, спекулюючи на сумнівній, і ніким публічно не доведеній „економічній доцільності”. При цьому, будівельники ТГАЕС постійно приховують справжню мету будівництва – забезпечення комплексу ПуАЕС додатковими водними ресурсами Пд. Бугу для цілей охолодження трьох діючих енергоблоків АЕС та тих, що планується збудувати. Після запуску в експлуатацію ТГАЕС та підняття рівня Олександрівського водосховища буде незаконно затоплено найкращу частину РЛП „Гранітно-степове Побужжя”, а з нею і святиню українського народу, якою пишаються всі українці перед світовою спільнотою – урочище Бузький Гард.

Громадськість вважає „проштовхування” цього проекту, часів, коли ще живе було гасло сталінської доби: “Ми не будемо чекати милостей від природи, взяти їх – наше завдання”, справжнім нонсенсом на початку третього тисячоліття! Таке витрачання величезних бюджетних коштів, тим більше на дії, які порушують чинне законодавство України та спрямовуються на руйнування об’єктів природно-заповідного фонду України є абсурдним! Ці кошти зароблені всім суспільством, набагато ефективніше для економіки України можна було б спрямувати зараз, наприклад, на виконання положень Розпорядження Президента України „Про заходи щодо забезпечення енергетичної безпеки України” (№1199/2005-рп від 20 жовтня 2005 р.).

Натомість, з боку енергетиків та окремих представників влади Миколаївщини іде постійна „гра без правил” – жодні закони чи процедури не цікавлять будівельників ТГАЕС. З цьогогромадськість робить екстраполяційний висновок, що атомна енергетика України знаходиться в руках аморальних людей з анти-екологічним мисленням, нездатних збагнути, що є справжніми національними цінностями та справжніми національними інтересами, а також, що закони потрібно виконувати, бо вони однакові для всіх. Протягом 17 років народні депутати України, діячі науки і культури, природоохоронці, громадськість неодноразово висловлювали свою негативну позицію щодо цього будівництва, вимагали і вимагають обов’язкового дотримання положень чинного законодавства. Особливо це актуально зараз, коли невиважені та поспішні дії влади Миколаївщини, енергетиків ПуАЕС та будівельників ТГАЕС можуть призвести до непоправних наслідків, які ліквідувати буде неможливо. Наголошуємо, що може бути повністю знищено унікальний природно-культурний комплекс – останні автентичні ландшафти Запорізької Січі, археологічні пам’ятки та місця оселення унікальних для Європи видів рослин і тварин!

Питання про законність добудови ТГАЕС протягом 7-ми місяців 2005 р. розглядалися Комітетом Верховної Ради України з екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. 9 листопада 2005 р. було підписане остаточне рішення Комітету з даного питання, де зазначена необхідність суворого дотримання чинного законодавства України щодо цієї проблеми, необхідність проведення Державної екологічної експертизи повного проекту будівництва ТГАЕС, у зв’язку з новими фактами негативного впливу на довкілля тощо. Крім того, Кабміном надано Доручення на здійснення спеціального наукового дослідження з питань добудови ТГАЕС (№32797/3/1-05 від 4 серпня 2005 р) і це дослідження ще не завершене.

З огляду на зазначене, за ініціативою Національного екологічного центру України та Туристичного клубу „Чотири сторони” 17 жовтня 2005 р., було оголошено початок громадянської кампанії „ГАРДУ – ТАК !”, яку підтримали численні громадські природоохоронні, пам’яткоохоронні, козацькі, туристичні організації України, наукові установи, навчальні заклади, громадянська партія „Пора” та ін.

19 жовтня, 2 листопада та 9 листопада 2005 р., в рамках кампанії було організовано пікетування Кабміну України, Мінпаливенерго України та НАЕК „Енергоатом”. Протягом усіх заходів кампанії наголошувалося на тому, що будівельники ТГАЕС порушують положення Конституції України, Земельного та Водного кодексів України, 13-и чинних Законів України (у тому числі тих, які стосуються виконання Україною положень 6-и міжнародних конвенцій), 3-х Указів Президента України тощо. Листи, підготовлені в рамках кампанії, були надіслані до Кабінету Міністрів України, Мінпаливенерго, Мінприроди, НАЕК „Енергоатом” та Генеральної Прокуратури України.

Учасники кампанії вимагають від центральних та місцевих органів державної влади негайно зупинити будівництво ТГАЕС, у зв’язку з недотриманням положень чинного законодавства України та погоджених процедур, та провести комплексну державну експертизу повного проекту ТГАЕС, як того вимагає законодавство України та останнє Рішення профільного Комітету ВРУ, а натомість прискорити створення на базі регіонального ландшафтного парку „Гранітно-степове Побужжя” однойменного національного природного парку, як то передбачено Законом України „Про Загальнодержавну Програму формування національної екомережі України на 2000-2015 рр.”.

Контакт:
Національний екологічний центр України
тел. (044) 238 6260,
necu at i.kiev.ua,
www.necu.org.ua.
Туристичний клуб „Чотири сторони”
(044) 537 10 09

Громадянска партія „Пора”
8-067-6996687