У Києві налічується більше 300 потужних несанкціонованих звалищ. Найбільша їх кількість знаходиться у приватному секторі міста, де через відсутність належної системи збору ТПВ щорічно утворюються тисячі малих стихійних звалищ, які не піддаються достовірному обліку.

Не краща ситуація і за околицями столиці. За останніми підрахунками, під Києвом нараховується близько 80 несанкціонованих звалищ.

За даними Мінприроди України у першому півріччі 2005 року, поблизу Києва, виявлено усього два несанкціоновані звалища, одне з яких ліквідовано. Згідно офіційних даних, з 1 квітня К “Киевзеленбуд” і ГКП “Плесо” ліквідовували 330 несанкціонованих сміттєзвалищ, а з лісопаркових господарств і прибережно-захисних смуг вивезли 9022 кубометрів відходів.

Звалища являють собою ділянки землі, на яких безконтрольно зберігаються побутові відходи. Часто для зменшення об’єму відходів звалища підпалують. Такий підхід є неприпустимим, оскільки звалища є серйозним джерелом забруднення як повітряного так і водного середовища. Жоден з таких самовільно створених пунктів скидання відходів не обладнаний відповідним чином, продукти гниття і розпаду потрапляють у грунт і грунтові води. Температура гниття подекуди настільки висока, що часто легко призводить до їх займання, до того ж у повітря викидається неймовірна кількість шкідливих речовин.

Згідно законодавства України про відходи, відповідальність за відходи перш за все покладається на власника відходів.

Стаття 12 Закону визначає, що відходи без власника визначаються як безхазяйні. У випадку, якщо безхазяйні відходи виявлено на земельній ділянці, яка належить приватній особі, ця особа зобов’язана повідомити про ці відходи органи влади, які, в свою чергу, повинні вжити заходів для визначення власника відходів, класу їх небезпеки, здійснення обліку цих відходів та прийняти рішення щодо поводження з ними.

Стаття 9. предбачає, що безхазяйні відходи, які знаходяться на об’єктах територіальної громади, є власністю цієї територіальної громади. Власником безхазяйних відходів, які знаходяться на території України, однак не належать до власності територіальної громади, вважається держава.

Іншими словами, якщо власника безхазяйних відходів неможливо визначити, то держава або місцеві органи самоврядування беруть на себе відповідальність за такі відходи способом, визначеним в Статті 9 та Статті 12.

З огляду на це, НЕЦУ розпочав кампанію боротьби із несанкціонованими звалищами у м.Києві. Щодо кожного із виявлених звалищ готується відповідне звернення до Державної екологічної інспекції та відповідальних органів столичної влади.

Завдяки зверненням НЕЦУ, частина виявлених звалищ вже ліквідована.


НЕЦУ закликає жителів столиці не створювати несанкціонованих сміттєзвалищ, а в разі виявлення їх – звертатись до Київської міської державної адміністрації та районних у м.Києві державних адмінстрацій.

Для контактів та консультацій з даного питання просимо звертатись:

Якимчук Оксана
097 – 6237030
www.necu.org.ua