Посилаючись на грудневі рішення щодо енергетичної безпеки України та користуючись напруженістю, яка склалася з щодо деяких питань забезпечення України природним газом, форсується затоплення Бузького Гарду, що розташоване на території об’єкту природно-заповідного фонду України – регіонального ландшафтного парку „Гранітно-степове Побужжя”.

З цією метою Державному підприємство “Національна атомна енергогенеруюча компанія “Енергоатом” замовила проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок у постійне користування для виробництва та розподілення електроенергії {розміщення хвостової частини Олександрійського водосховища) земель державної власності, які входять до складу регіонального ландшафтного парку “Гранітно-степове Побужжя” загальною площею 27,7218 га, та почала процес їхнього погодження.

Міністерство охорони навколишнього природного середовища України не погодило проект відводу і зайняло наступну позицію:

  1. Призупинити розробку та погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки під розміщення хвостової частини Олександрівського водосховища Ташлицької ГАЕС;
  2. Забезпечити проведення спеціального наукового дослідження стосовно впливу будівництва і функціонування Ташлицької ГАЕС на створюваний національний природний парк «Гранітно-степове Побужжя» та додаткової державної екологічної експертизи;
  3. Доручити Мінпаливенерго підготувати проект розпорядження Кабінету Міністрів України щодо введення в експлуатацію протягом 2006 року на Ташлицькій гідроакумулюючій електростанції двох гідроагрегатів потужністю 150 Мвт кожний на замкнених водоймах без гідравлічного зв’язку нижньої водойми ГАЕС з річкою Південний Буг, як було передбачено Зведеним комплексним висновком №32 Центральної служби Укрінвестекспертизи щодо завершення будівництва Ташлицької ГАЕС від 31.01.2002 р.

При цьому, Мінприроди України зазначило цілу низку порушень чинного природоохоронного законодавства що відбулися при розробці і втілення Уточненого проекту будівництва Ташлицької ГАЕС і відбудуться у разі введення в дію цього довгобуду.

У відповідь на погодження знищення Бузького Гарду Державною інспекцією по охороні пам’яток культури в Миколаївській області, Міністерство культури і туризму України зазначило:

У Міністерства культури і туризму України, як центрального органу виконавчої влади в галузі охорони культурної спадщини, викликає стурбованість повне ігнорування Державною інспекцією по охороні пам’яток культури в Миколаївській області норм пам’яткоохороного Законодавства України, зокрема тієї ж ст.37 Закону України “Про охорону культурної спадщини”, на яку Інспекція спирається у своїх висновках щодо можливості затоплення зазначених територій, а також ігнорування обласною владою численних звернень української громадськості на захист цієї унікальної пам’ятки, котра дає пояснення Великому Державному Гербу України.

Сподіваємось, що Миколаївська обласна державна адміністрація виконає всі приписи Законодавства України щодо обстеження і взяття на облік “Історичного ландшафту центру Буго-Гардівської паланки Війська Запорізького”, зокрема, ті приписи, які зазначено у листі ДСОКС No22-2922/23-1 від 20 вересня 2005 р.

У своїх листах на адресу Миколаївської облради Міністри охорони навколишнього природного середовища та культури і туризму України застерегли від прийняття незаконного рішення щодо погодження затоплення Бузького Гарду.

Громадянська партія „Пора”, за підтримки місцевих екологічних громадських організацій, здійснила у Миколаєві низку публічних заходів проти нехтування чинним законодавством і знищення нашої історичної святині – Бузького Гарду.

Національний екологічний Центр України, Сортивний клуб водного туризму „4 сторони” за підтримки Українського центру народної культури „Музей Івана Гончара”, Профільного комітету Верховної Ради України і особисто Першого заступника голови комітету Івана Зайця, Орхуського центру Мінприроди України, провели тематичну художню фотовиставку „Гарду – Так!”.

17 березня 2006 р., не дивлячись на заперечення Мінприроди і Мінкультури України, XXXI сесія 4 скликання Миколаївської обласної Ради прийняла рішення погодити проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок державному підприємству “Національна атомна енергогенеруюча компанія “Енергоатом” у постійне користування для виробництва та розподілення електроенергії {розміщення хвостової частини Олександрійського водосховища) земель державної власності, які входять до складу регіонального ландшафтного парку “Гранітно-степове Побужжя”, створеного без вилучення земель, загальною площею 27,7218 га. Цими діями вона фактично „освятила” знищення останнього ландшафту Запорозької Січи (саме тут був центр славетної Буго-Гардівської паланки), унікальної біоти цієї території. І хай нікого не вводить в оману приписка „за умови дотримання чинного законодавства”. Днями Олександрівська гребля впіймає паводок и…..нас можуть поставити перед фактом. Громадянська партія ПОРА, місцеві екологічні організації, безпосередньо під стінами Миколаївської облради, виступили із протестом проти знищення історичних та природних пам’яток . Знайшлася і “група підтримки” знищення Бузького Гарду – свої пікети Партія Регіонів та Блок “Не Так!”. Зараз стає добре видно, яким політичним силам вигідно знищення нашої історичної пам’яті самого природного середовища, яке формувало волелюбну козацьку націю.

Послідовна позиція Міністерста охорони навколишнього природного середовища України, Міністерста культури і туризму України, низки політичних та громадських організацій дають нам надію на збереження Бузького Гарду. Рішенням Кабінету Міністрів України, за координування Мінприроди України, створюється спеціальна група для всебічного ретельного вивчення цього питання.

Виконання вироку Бузькому Гарду відстрочено, але вже зараз його заливають хвилі весняного паводку. Чи схлинуть вони вчасно напоївши землю життєдайною вологою, чи поховають назавжди і знищать нашу безцінну історичну і природну спадщину залежать від нас.

Правовій державі – Так! Відомчий сваволі – Ні!

Сприятливому довкіллю –Так! Знищенню національних святинь – Ні!

Гарду – Так!