У середу, 9-го листопада 2005 року о 15-00 Національний екологічний центр України та Туристичний клуб „Чотири сторони” проводять пікетування Національної атомної енергогенеруючої компанії НАЕК „ЕНЕРГОАТОМ” (вул. Вєтрова, 3) з приводу постійного порушення енергетиками (ВП „Атоменергобуд” НАЕК „Енергоатом” та ВП „Південно-українська АЕС” НАЕК „Енергоатом”) чинного законодавства України та процедур у процесі будівництва економічно збиткового, екологічно небезпечного та технологічно застарілого об’єкта енергетики – Ташлицької гідроакумулюючої електростанції (ТГАЕС) на р. Південний Буг.
Мета пікету – припинення незаконних дій будівельниками ТГАЕС на територіях регіонального ландшафтного парку „Гранітно-степове Побужжя” – заповідного об’єкта загальнодержавного та між народного значення, запобігти знищенню останнього автентичного ландшафту Запорізької Січі, національної святині – Бузького Гарду.
Позаминулого тижня будівельники ГАЕС взагалі втратили сором – подали судовий позов на Миколаївське держуправління екоресурсів за те, що заборона нищити заповідні землі перешкоджає будівельникам вчасно виконати завдання Уряду.
На думку громадськості, бюджетні кошти, які виділяються зараз на добудову ТГАЕС і зароблені всім суспільством, набагато ефективніше для економіки України можна було б спрямувати зараз (на виконання Розпорядження Президента України „Про заходи щодо забезпечення енергетичної безпеки України” №1199/2005-рп від 20 жовтня 2005 року), наприклад, на реанімацію малих ГЕС, що дозволило б використати вже існуючі водосховища, а не будувати нові, або на енергозбереження, щоб вже з наступного року економити значні бюджетні кошти, або ж для вирощування рапсу на біопаливо, що дозволило б зекономити значні валютні кошти для держави. Натомість, виділені кошти спрямовуються на незаконне руйнування територій заповідного об’єкта – Регіонального ландшафтного парку „Гранітно-степове Побужжя”, протизаконне проштовхування технологічно застарілого та екологічно шкідливого проекту, часів, коли ще живе було гасло сталінських часів: “Ми не будемо чекати милостей від природи, взяти їх – наше завдання”. Питання до проектувальників і будівельників є також і з точки зору економічної доцільності проекту ТГАЕС. Економічна доцільність самого процесу будівництва ТГАЕС для НАЕК “Енергоатом” ще не означає автоматично економічну доцільність цього проекту для держави.
Учасники кампанії вимагають від керівництва НАЕК “ Енергоатом” негайно зупинити будівництво Ташлицької ГАЕС, у зв’язку з недотриманням положень чинного законодавства України та погоджених процедур, зокрема, до виконання Доручення Кабміну №32797/3/1-05 від 4 серпня 2005 р., а також до проведення комплексної державної експертизи проекту, у зв’язку зі створенням національного природного парку „Гранітно-степове Побужжя” на основі одноіменного регіонального ландшафтного парку.
Вважаємо, що у Керівника НАЕК „Енергоатом” п. Юрія Недашковського є дві можливості. Одна – зупинити розгнуздане свавілля підлеглих йому структур і ввійти в історію України у якості справжнього державного діяча – захисника історичних святинь та природних скарбів України. Друга – узяти на себе повну відповідальність за нерозумні, невиважені та незаконні дії будівельників ТГАЕС, впровадження економічно необгрунтованого та небезпечного для довкілля проекту, після чого піти у відставку. Чи візьме п. Ю. О. Недашковський, який давно перебуває у „чорному списку” лобістів добудови ТГАЕС та ініціаторів нищення РЛП „Грантно-степове Побужжя”, на себе морально-етичну та політичну відповідальність за можливе знищення Бузького Гарду, цього історичного символу України, пов’язаного із Запорізькою Добою, та природного скарбу, яким ми пишаємося перед усією світовою спільнотою? ХОЧЕМО ВІРИТИ, ЩО НІ !
Контакт:
Національний екологічний центр України
тел. (044) 238 6260,
necu at i.kiev.ua,
www.necu.org.ua.
Туристичний клуб „Чотири сторони”
(044) 537 10 09