Мапа енергоефективності споживання тепла і гарячої води у 2013 році, Гкал/м2 Інфографіка: Мінрегіонбуд; дані: “Нова соціальна та економічна політика”

Сьогодні Міністерство регіонального розвитку опублікувало повну концепцію Фонду Енергоефективності, який, за розрахунками експертів, може допомогти заощадити майже 30% газу в Україні. НЕЦУ підтримує створення Фонду як надзвичайно важливий крок до енергонезалежності України та захисту довкілля.

Передбачається, що Фонд фінансуватиме проекти, націлені на підвищення енергоефективності будинків, завдяки чому потреба в теплозабезпеченні значно зменшиться. Створення Фонду є необхідним для залучення та ефективного використання як бюджетних, так і міжнародних коштів на заходи з підвищення енергоефективності.

Мапа енергоефективності споживання тепла і гарячої води у 2013 році, Гкал/м2 Інфографіка: Мінрегіонбуд; дані: “Нова соціальна та економічна політика”
Мапа енергоефективності споживання тепла і гарячої води у 2013 році, Гкал/м2
Інфографіка: Мінрегіонбуд; дані: “Нова соціальна та економічна політика”

У житловому секторі України щорічно втрачається близько 60% спожитої енергії – або майже 3 млрд доларів – через недосконалість механізму опалення. Різниця фінансується з державного бюджету (2015–2016 роки). Це є однією з головних макроекономічних проблем України. Заходи з підвищення енергоефективності мають вирішити цю проблему системно, суттєво скоротивши подальші енерговитрати.

Окрім того, ефективність споживання енергії надзвичайно важлива для збереження довкілля. Впровадження енергоефективних заходів є однією з вимог міжнародної спільноти задля боротьби з глобальним потеплінням на Землі. Тим не менш, Україна досі не здійснювала ці заходи достатньою мірою.

“Україні не вистачає системного та довгострокового механізму державної підтримки проектів з енергоефективності та відновлюваної енергетики, – підкреслює Анна Шумейко, експерт Національного екологічного центру України. – В нас вже діє державний механізм фінансування “теплі кредити”, але на результати він не зорієнтований. Ми вважаємо, що створення Фонду має започаткувати якісно новий підхід у цій сфері і розкрити енергоефективний потенціал України. Це нелегке, але реальне завдання”.

Експерти Національного екологічного центру України наголошують, що створення Фонду Енергоефективності має відбуватися на засадах низки вимог з урахуванням європейського досвіду. Серед необхідних принципів дії Фонду – прозорість та стале фінансування, запровадження системи мінімальних вимог до енергоефективних проектів, забезпечення можливості отримувати прямі державні компенсації, а не лише кредити. Такі обов’язкові принципи функціонування Фонду, за прикладом країн ЄС, вже публікувалися НЕЦУ раніше, і частково враховані у запропонованій міністерством Концепції.