У Львові відбулась прес-конференція зоозахисників, наукових діячів та представників міжнародного фонду щодо ситуації із жорстоким поводженням до бурих ведмедів на Львівщині.

На заході оприлюднено, що за фактом жорстокого поводження з ведмедями в розпліднику лайок «Енейко» (Львівська область) Дрогобицьким відділом міліції відкрито досудове розслідування. Про те, що відбувається в розпліднику зоозахисники дізналися випадково, коли до них звернулися мешканці села Брониця, де і розташований розплідник.

«Ось що нам написали – каже Марія Трунова, Асоціація зоозахисних організацій України: “За цією адресою розміщено так званий розплідник “Енейко”, який розводить лайок. На територію цього розплідника постійно привозять нових ведмедів. Тварин безпосередньо тримають в маленьких клітках, нещасні ведмеді обмежені у русі, випускають їх з кліток тільки для цькування на них собак. Вже не раз туди з’їжджалося багато людей з собаками, які платили гроші за можливість випробувати своїх собак на ведмедях, після цього дійства ведмедів відстрілюють. Так загинула вже не одна тварина”».

Для інформації: бурий ведмідь занесений до Червоної книги України, та згідно Ст.5 Закону «Про Червону книгу України»: «Об’єкти Червоної книги України належать до природних ресурсів загальнодержавного значення і підлягають особливій охороні на всій території України…»

«Як нам стало відомо зі звернення місцевих мешканців, на території розплідника в далекому кутку лісу утримуються ніде не обліковані ведмеді, – каже Катерина Полянська, Національний екологічний центр України, – незважаючи на існування «Правил випробувань мисливських лайок по підсадному ведмедю», які розповсюджуються на такі заклади, ці Правила порушують Закони України «Про захист тварин від жорстокого поводження», «Про Червону книгу України» та не є зареєстрованими в Міністерстві юстиції, але використовуються на практиці під час проведення випробувань».

Підтверджує слова зоозахисника цитата з «Правил випробувань мисливських лайок по підсадному ведмедю» – «Испытания проводятся в охотничьих угодьях, на лесной поляне. Через поляну протягивается трос диаметром 10-12 мм, длиной не менее 40 метров. На тросе крепятся ограничители, с таким расчетом, чтобы зверь не доставал до дерева (столба), к которому прикреплен трос…». «…При любом удобном случае собака (пара) должна давать болевые хватки «по месту», преимущественно за гачи, пятки, заднюю часть туловища(медведя)…».

Зоозахисники зазначають, що окрім “Правил випробувань мисливських лайок”, які поршують законодавство України, зі скаргою до контролюючих органів були передані фотографії не облікованих ведмедів, які утримуються в жахливих умовах в далекому кутку розпдідника «Енейко».

Втім, численні перевірки, які ініціювала Асоціація зоозахисних організацій України з вимогою припинити протизаконне утримання ведмедів та перевести їх в реабілітаційний центр «Синевир», виявили, що двох ведмедів було придбано згідно з накладною, але кількість ведмедів постійно змінюється, куди щезають тварини потім буде вияснено в ході слідства. Міністерство екології та природних ресурсів надало роз’яснення, що «утримання тварин, в тому числі червонокнижних, з метою натаскування собак мисливських порід є порушенням Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження». Але Державна екологічна інспекція у Львівській області, незважаючи на порушення законодавства, досі ведмедів не вилучила, натомість кожен рік власникам ведмедів виписуються адміністративні штрафи в розмірі 85-170 грн. Таким чином, порушення закону не усувається, а страждання червонокнижних тварин продовжується. Підтвердженням чого є те, що змагання з використанням підсадного ведмедя та демонструвалися фото з фактами випробувань на ведмедях рекламуються на сайті розплідника до теперішнього часу. Крім того, дикі тварини в Україні ніяк не реєструються та не обліковуються, що ускладнює ситуацію та дає можливість для зловживань.

«Львів «не пасе задніх» у жорстокому ставленні до ведмедів, – каже Наталя Вишневська, (Західноукраїнське товариство захисту тварин ЗУТЗТ), – нами ведеться довготривала боротьба за визволення двох бурих ведмедів, один з яких знаходиться на відпочинковій базі «Шепільська», що біля Стрия, а другий розважає весілля на вул. Щирецькій у ресторані «Гуцульській Двір». Особливо хочеться «подякувати» начальнику Державної екологічної інспекції у Львівській області Штикало Д.І. за те, що його підлеглі регулярно програють усі суди щодо вилучення цих ведмедів. Незаконне утримання червонокнижної тварини у нас карається штрафом аж у 50 грн.».

«Ситуація з утриманням хижаків у неволі, зокрема ведмедів є критичною в Україні, – каже Марина Шквиря, науковий співробітник інституту зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАН України, – ведмедів утримують сотнями. Майже завжди умови не відповідають елементарним біологічним потребам. Нами запропоновано зміни до Порядку утримання та розведення диких тварин в неволі та напіввільних умовах. Однак цю ініціативу відкладено у «довгу шухляду» в Міністерстві екології. Без Правил з чіткими нормативами годі чекати змін. Важливо також розуміти, що буде з тваринами, яких конфіскують. Реабілітаційний центр Синевир не здатний прийняти таку кількість».

Прокоментував ситуацію і представник міжнародного фонду «Чотири лапи» (FOUR PAWS), який діє в Україні 3 роки, й рятує бурих ведмедів та безкоштовно стерилізує вуличних тварин:

«Фонд «Чотири лапи» має на меті врегулювати проблему жорстокого поводження з ведмедями на законодавчому рівні в Україні, – каже Карстен Хейтвіг, координатор проектів з порятунку бурих ведмедів фонду «Чотири лапи», – також ми підписали Меморандум про взаємопорозуміння з Львівською обладміністрацією і сподіваємось побудувати притулок для ведмедів, що зазнали знущань на притравочних станціях».

Асоціація зоозахисних організацій України наполягає на внесенні змін в закон України «Про захист тварин від жорстокого поводження» та заборону утримання червонокнижних тварин при розплідниках собак та контрольно-випробувальних станціях.

Фото:

Розплідник «Енейко»: фото реклами притравки, утримання нелегальних ведмедів для притравки (фото надані жителями с.Брониця).
Львівські бурі в’язні: Відпочинкова база «Шепільська».
Львів, вул.Щирецька 36, ресторан «Гуцульський двір».

За додатковою інформацією звертайтеся, будь ласка, до:

Марія Трунова,
Асоціація зоозахисних організацій України
095 157-26-57
m.s.trunova AT gmail.com

Катерина Полянська, НЕЦУ
067 266-44-38
ktgreentree AT gmail.com

Марина Шквиря,
науковий співробітник інституту зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАН України
067 501-24-95
shkvrya AT gmail.com

Карстен Хейтвіг
Head of CC Bears at Animal Welfare Foundation FOUR PAWS
тел: +49-40-399 249-0
Факс: +49-40-399 249-99
office AT vier-pfoten.de

Наталя Вишневська,
Західно-Українське Товариство Захисту Тварин
098 257-61-76
nataliavishnevska AT gmail.com