30_114 липня в Перемишлянах, біля пам’ятника Т.ГШевченку провели інформаційний тур «За безпечну енергетику!»,- повідомляє кореспондент з місця події.

Ефективне використання енергії – це перший пункт на шляху України до реальної енергетичної незалежності. Кабінету Міністрів треба ліквідувати перехресне субсидіювання, внести зміни у законодавство щодо енергозбереження, підвищити будівельні стандарти, підтримати утеплення приміщень та модернізувати виробництво приватного сектору, – вважають учасники туру «За безпечну енергетику!»

Команда експертів Національного енергетичного центру України (НЕЦУ) їздить містами Західного регіону України, де планують видобувати сланцевий газ, і розповідають про його шкоду для населення, довкілля. В рамках туру експерти відвідали і Перемишлянщину, яка розташована в межах Одеського родовища. Серед експертів є: Марія Сторчило (експерт з питань зміни клімату та міжнародних кліматичних переговорів ООН), Бабаєв Максим (експерт з питань відновлювальної енергетики, саморобних сонячних колекторів), Артур Денисенко (експерт з питань техніко-економічного обґрунтування великих інфраструктурних об’єктів, державних стратегій та довгострокових програм розвитку).

Разом з консультаціями на тему енергозбереження та сланцевого газу експерти представили прилади,які допомагають зберігати та економити електроенергію. Серед них: сонячні батареї, які від прямих сонячних променів заряджали акумулятори, і відповідно, цією енергією заряджався телевізор. Саме його могли подивитись бажаючі і дізнатись чимало корисної інформації про сланцевий газ, та його вплив на довкілля. Сонячний концентратор – своєрідний центр збору сонячного світла, енергії, на якому можна за 10 хвилин приготувати запашну каву. Також був представлений саморобний прилад, який може за день нагріти до 200 літрів води (зменшена його копія). Максимальна температура нагріву води сягає 65 градусів.

Найбезпечніша та найдоступніша альтернатива, яку суттєво недооцінює держава, – енергозбереження, запевняють в НЕЦУ. Адже воно не потребує масштабного фінансування коштом платників податків та має довгостроковий ефект.

– Якщо заходи з енергозбереження впровадити у промисловість, сільське господарство, сферу послуг і житловий сектор, це дасть можливість щороку економити близько 11,4 млрд. євро, що більше ніж Україна заплатила за імпорт газу та ядерне паливо у 201З році, – зазначає Артур Денисенко, координатор енергетичної програми.

Для того, щоб заощадити енергію експерти НЕЦУ радять:

– Посадіть дерева біля власного будинку. Це зменшить негативний вплив забруднюючих речовин.
– Встановіть в будинку лічильник теплової енергії.
– Встановіть теплозахисний екран. Це плита (наприклад, ДСП) на один бік якої кріпиться
шар алюмінієвої фольги, який встановлюється між радіатором та стіною таким чином, щоб відбиваюча сторона була розвернута у бік радіатора (батареї).
– На ніч засувайте штори. В холодну пору року варто вішати короткі та цупкі штори, аби зберігати велику кількість тепла, що втрачається через вікна.
– Для ефективного та значного зменшення витрат тепла при будівництві використовують вікна з вакуумними склопакетами товщиною скла вікна 4мм і більше. Вони мають надвисокий ступінь теплоізоляції та забезпечують надійний захист від протягів, що скорочує втрати тепла на 50%.
– Використовуй природне сонячне освітлення. Це забезпечать пофарбовані у світлий колір стіни та стеля, чисті шибки, широке підвіконня, жалюзі та енергозберігаючі лампи.
– Зберігайте газ на власній кухні. Не нагрівайте більший об’єм рідини, ніж вам потрібно; накривайте каструлю кришкою, готуйте на мінімальній висоті полум’я.
– Купуйте електрообладнання класу «А», що є найменш енергозатратним.
– Користуйтесь багаторазовими бавовняними сумками замість пластикових пакетів. Це зменшить виділення діоксину в повітря і разом з тим забезпечить здоров’я імунній системі людини.
– Встановіть у квартирі душ. Миючись щодня під душем замість ванної, ви зекономите до 400 літрів води за тиждень.

Автор: Роксолана МУДРАК, Перемишлянський край