control_desk1

Реактор №1 Южно-Української АЕС перезапустили для подальшого використання у понадпроектний термін, хоч звітів про виконання заходів з підвищення безпеки недорахувались. З необхідних на це коштів НАЕК «Енергоатом» спромоглася виділити лише чверть, адже за дев’ять місяців в «мінусі» майже на 4,7 млрд. грн..

Після громадських слухань Колегія Державної інспекції ядерного регулювання України надала компанії-оператору дозвіл на продовження терміну дії реактора. Про його виведення з експлуатації «Енергоатом» зобов’язали подбати до 1 червня 2021 року, розробивши відповідний план.

Експерти, які провели дослідження Звіту про періодичну переоцінку безпеки енергоблоку №1 ЮУ АЕС, застерегли атомників, що його робота у понадпроектний термін створює загрози для населення та довкілля. І нагадали, що міжнародні зобов’язання за Конвенцією про оцінку впливу на навколишнє середовище в транскордонному контексті проігнорували.

Після визначення максимально можливої кількості циклів розхолодження станції їх збільшили до 106 (на сьогодні вичерпано 96). А це – ризик з огляду на те, що корпус може руйнуватися, що викликає ймовірність аварії з викидом радіоактивних речовин в атмосферу.

Енергоблок №1 ЮУ АЕС не є поширеним, бо належить до «малої серії», а отже, досвіду використання такої установки бракує, що є приводом проводити більш ретельну перевірку її стану. На це в «Енергоатома» бракує фінансів, адже його чисті збитки за дев’ять місяців цього року становили 4,652 млн. грн.

«Витрати, пов’язані з операційною діяльністю компанії-оператора всіх АЕС України, не покриваються, тому що тариф досі залишається 22,2 коп/кВт∙год. Тому “Енергоатом” змушений позичати кошти на ринку», – пояснює Тетяна Вербицька, експерт з енергетичної політики Національного екологічного центру України. Вона також зазначає, що через падіння ВВП четвертий квартал поспіль в Україні падає споживання електроенергії: його виробництво на АЕС знизилось на 4 млрд. кВт∙год у порівнянні з аналогічним періодом 2012 року.

При ухваленні рішення про подальше використання енергоблоку №1 ЮУ АЕС Держатомрегулювання втрачає контроль над НАЕК «Енергоатом», і всі заходи, виконання яких не завершили, можуть так і залишитися невиконаними.

За додатковою інформацією звертайтеся:

Тетяна Вербицька,
експерт з енергетичної політики НЕЦУ
tanya@necu.org.ua
+38 (093) 775 05 80
+38 (044) 238 62 60

symbol_euНЕЦУ висловлює подяку Європейському Союзу за підтримку нашої роботи. Вміст цих матеріалів є винятковою відповідальністю НЕЦУ і за жодних обставин не може розглядатися як такий, що відображає позицію Європейського Союзу. [www.delukr.ec.europa.eu/]