Екологи закликають не приховувати інформацію про лісову галузьУкраїнські громадські діячі та екологи звернулись до голови Державного агентства лісових ресурсів з проханням зробити відкритими інформацію про ліси, а також про «темні сторони» роботи чиновників агентства, через які громадськість традиційно сприймає лісову галузь як найбільш корумповану.

«У своєму листі до Валерія Чернякова, ми наголошуємо на тому, що саме ті речі, які ми просимо зробити відкритими, є головною причиною нашої недовіри до лісників. – коментує заступник голови Національного екологічного центру України Олексій Василюк. – Важливо розуміти, що саме під час роботи попередньої влади лісова галузь стала найбільш непрозорою, ніж будь-коли до цього. Саме зміна корупційного іміджу агентства та очищення його від посадовців, які формують злочинний образ всієї галузі – заявлена мета нинішнього керівництва лісової галузі. Тому ми очікуємо позитивний відгук на наше звернення».

«У березні 2014 року  ми робили запити на підпорядковані лісагенству підприємства та установи з проханням надати декларації про доходи своїх директорів  – каже активіст Дружин охорони природи України м.Києва Петро Тєстов. – Відповідь надіслала менша частина. Решта або зробила вигляд, що «не побачили» листа. Це й не дивно, бо навіть в офіційно оприлюднених деклараціях серед майна директорів лісгоспів нам зустрічались і будинки на сотні квадратних метрів, і Lexus-и, і інші коштовні автомобілі. Після прийняття антикорупційних та люстраційних законів саме централізоване оприлюднення інформації допоможе керівництву Держлісагенства очистити галузь від корупції».

Громадські активісти просять видати наказ про оприлюднення на веб-сайті Держлісагенства інформації, що є відкритою, проте сьогодні не доступна громадськості. Передусім йдеться про:

  1. Робочі електронні адреси всіх підрозділів Держлісагенства, підпорядкованих установ, організацій та підприємств, на які громадські організації могли б надсилати інформаційні запити в електронному вигляді (сьогодні далеко не всі офіційні скриньки підприємств працюють);
  2. Декларації про доходи керівників підрозділів Держлісагенства, підпорядкованих установ, організацій та підприємств;
  3. На сайтах обласних управлінь лісового  та мисливського господарства оприлюднити карти розміщення меж всіх об’єктів природно-заповідного фонду, розміщених на землях Держлісфонду із зазначення номерів кварталів та відділів, в яких такі об’єкти знаходяться.

По-друге, на прохання екологічних громадських діячів зробити відкритою інформацію, яку за часів екс-президента Віктора Януковича спеціально віднесли до категорії конфіденційної. Передусім – це інформація про самі ліси. Ще у 2011 році сумнозвісний «Лісник Януковича» Віктор Сівець видав Наказ № 196 від  26 травня 2011, яким затверджено Перелік відомостей, що становлять службову інформацію у Державному агентстві лісових ресурсів України.

Це є одним з найбільш складних і конфліктних моментів в питаннях доступу до  публічної інформації в лісовій галузі є питання закритості доступу до матеріалів лісовпорядкування. «Саме планшети і таксаційні описи є єдиною і основною інформацією про те, де в Україні розміщені ліси і які саме (вік, породний склад, інше). Безумовно, така інформація є екологічною і не може бути втаємниченою, відповідно до  Конституції України, Законів «Про доступ до публічної інформації», «Про охорону навколишнього природного середовища» та Оргуської конвенції» – говориться у зверненні. – «Відповідно до цього документу, матеріали лісовпорядкування віднесені до конфіденційної інформації, якій присвоєно гриф «Для службового користування». Таким чином, громадяни і неурядові організації не мають жодної інформації про те, якими саме є межі лісів їх віковий та породний склад у всіх областях.

То ж екологи просять Валерія Чернякова внести зміни до Наказу голови Державного агентства лісових ресурсів України від 26 травня 2011 № 196 та вилучити з його тексту наступні пункти:

3.2. Зведені пояснювальні записки до проектів організації і розвитку лісового господарства Рескомлісу АР Крим, обласних управлінь лісового та мисливського господарства.

3.3. Схеми лісів по обласним управлінням лісового та мисливського господарства.

3.9. Пояснювальна записка та планово – картографічні матеріали на лісові підприємства, природно – заповідний фонд України, на території яких розташовані об’єкти оборонного значення і (або) об’єкти, що охороняються Управлінням державної охорони України.

Для контактів:

Василюк Олексій
097 1000 473
vasyliuk at gmail.com