Екологи та лідери громадських організацій виступили категорично проти будівництва звіроферми з вирощування норки на землях, зарезервованих під заповідні об’єкти. Відповідно до оголошених намірів та прийнятих нормативних документів Україна зобов’язана виділити під заповідники не менше 12% земель. Однак через високий рівень корупції та потужне агропромислове лобі цей процес просувається вкрай повільно, взяті зобов’язання досі не виконані. За кількістю створених заповідників Дніпропетровська область є аутсайдером, на сьогоднішній день діючі заповідники займають лише 2% її території. При цьому, Дніпропетровщина – лідер по кількості територій, зарезервованих під заповідання. Загалом різноманітними рішеннями, тут зарезервовано під створення заповідних територій більш ніж 200 об’єктів.
Процес створення заповідних об’єктів у Дніпропетровській області розпочався наприкінці 90-х років. Протягом декількох років ця науково-дослідницька робота велась за рахунок коштів державного бюджету та міжнародної фінансової допомоги. В результаті проведеної роботи стало ясно, що через величезне промислове навантаження в Дніпропетровській області практично не залишилося цінних земель, придатних для створення заповідників. Водночас були виявлені унікальні ділянки, на яких збереглися десятки різних видів рослин і тварин, занесених до Червоної книги. Одним з таких місць є територія села Шульгівка.
«Діяльність Дніпропетровської обласної ради можна трактувати як дії проти інтересів держави. Указом Президента ще у 2005 році заповідна справа визнана державним пріоритетом у галузі охорони навколишнього середовища. Законодавство зазначає, що заповідні території є надбанням всього українського народу. Також за кошт ЄС в Україні виконується Національний план дій з охорони навколишнього середовища, який передбачає збільшення кількості заповідних територій вдвічі. Фактично, очільники області роблять все, щоб зазначені пріоритети жодним чином не втілювались на Дніпропетровщині», – коментує дану ситуацію заступник голови НЕЦУ Олексій Василюк.
За словами екоактивістів, більшу частину земель в Дніпропетровській області знищено індустріалізацією та інтенсивним сільських господарством. З величезними труднощами жителям вдалося знайти всього 8% земель для майбутніх заповідників, однак цього недостатньо для того, щоб повною мірою виконати міжнародні зобов’язання. Робота зі створення заповідних об’єктів повинна була завершитись до 2015 року, нажаль, на сьогоднішній день освоєно тільки 2% земель.
Вчені, які особисто брали участь у створенні проекту національного природного парку «Орільський», обурені бездіяльністю прокуратури Дніпропетровської області. На їх думку, підприємство ТОВ «ВБК «Агропромінвест» не мало права вирубувати дерева і знімати верхній шар ґрунту. За даними інспекції сільського господарства, завданий збиток оцінюється в розмірі приблизно 777 760,9 гривень.
Інцидент, пов’язаний зі спробою підприємства ТОВ «ВБК «Агропромінвест» захопити частину земель, зарезервованих під заповідник, є не єдиним. Процес створення заповідників в Дніпропетровській області умисно стримують сільські ради, лісові господарства, державні підприємства і структури, наприклад, Міноборони, ось чому ця програма так і залишається незавершеною. Сьогодні чітко окреслилася тенденція, коли комерційні підприємства намагаються прихопити ділянки землі, на яких не встигли створити заповідники. Якщо цю тенденцію не зупинити, ми можемо назавжди втратити останні ділянки дикої природи.
«Скільки можна спекулювати на проблемі бідності та безробіття? Якщо керівництво Дніпропетровської області дійсно піклується про добробут населення, тоді необхідно приймати спеціальні програми, спрямовані на підтримку дрібного та середнього фермерства, створення умов для появи в сільській місцевості нових видів діяльності. Знищення заповідників не полегшить життя сільських жителів, підвищення їх добробуту залежить зовсім від інших заходів», – заявив Колішевський Євген, директор Дніпродзержинської громадської організації «Голос Природи».