Проект оновленої Енергетичної стратегії України на період до 2030 року, підготовлений Міністерством енергетики та вугільної промисловості, консервує негативні тренди у паливно-енергетичному комплексі (ПЕК) країни, вважають представники низки екологічних організацій.

“У той час коли розвинені країни прагнуть до зниження використання паливно-енергетичних ресурсів, уряд України планує збільшити їх споживання з 231 млн. тонн умовного палива до майже 290 млн. тонн. При цьому ставка робиться на вугільну та атомну промисловість… Проект оновленої енергостратегії фактично консервує негативні тенденції у ПЕК та економіки України в цілому”, – повідомив координатор енергетичної програми громадської організації Екоклуб Тарас Грицюк на прес-конференції у Києві у вівторок.

У свою чергу, координатор енергетичної програми Національного екологічного центру України Артур Денисенко зазначив, що не бачить необхідності у будівництві нових атомних і теплових енергоблоків, як це передбачено проектом енергостратегії. “Зменшивши втрати у магістральних та розподільчих мережах до середньоєвропейського рівня, Україна може зекономити 10-12 млрд. кВт-год на рік. Це дозволить відмовитися від двох атомних енергоблоків. Ще 15 млрд. кВт-год можна заощадити, замінивши системи освітлення на енергоефективніші. Тобто, немає гострої необхідності будувати нові електростанції. А якщо вже будувати, то лише на поновлюваних джерелах”, – наголосив він.

Як повідомлялося, Міненерговугілля нещодавно оприлюднило проект оновленої Енергетичної стратегії України на період до 2030 року для обговорення з громадськістю. Документ містить скромні орієнтири розвитку відновлюваної енергетики. Так до 2020 року частка електроенергії з поновлюваних джерел у загальному обсязі виробництва повинна зрости до 1,7%, а до 2030 року – лише до 4,6%.

Прописаний у проекті оптимістичний сценарій, що передбачає більш динамічний розвиток економіки і відповідно збільшення вироблення електроенергії, передбачає зниження частки електроенергії з поновлюваних джерел щодо базового сценарію до 1,6% у 2020 році і 4,5% – у 2030-му. Тобто, додатковий попит на електроенергію повинен покриватися за рахунок більш інтенсивного розвитку атомної енергетики та теплових електростанцій, що працюють на вугіллі, газі й іншому видобувному паливі, вважають у міністерстві.

Нагадаємо, раніше Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження повідомило, що буде домагатися коректування проекту енергостратегії, оскільки запропонована редакція суперечить взятим Україною зобов’язанням при вступі до Європейського Енергетичного співтовариства, згідно з якими країна повинна до 2020 року збільшити частку електроенергії з поновлюваних джерел енергії у загальному енергобалансі до 12%.

Відомство також вказало на той факт, що підготовлений Міненерговугілля проект оновленої енергостратегії не кореспондується з держпрограмою з енергозбереження та розвитку альтернативної енергетики, затвердженої урядом у 2010 році. Зокрема, ця програма передбачає збільшення частки електроенергії з ВДЕ до 10% від загального обсягу виробництва у 2015 році, тоді як проект стратегії – тільки до 4,6% і в 2030-му.

Чинна редакція Енергетичної стратегії України на період до 2030 року була розроблена у 2005 році і схвалена Кабінетом Міністрів у 2006-му.

Джерело: novynar.com.ua