Безпрецедентна пожежа на Вуглегірської ТЕС, яка знищла чотири енергоблоки загальною потужністю 1,2 ГВт – це серйозна техногенна катастрофа з довготривалими економічними та екологічними наслідками.

Під час пожежі, яка тривала більше 15 годин, горіло електротехнічне обладнання, включаючи 4 високовольтних трансформатори. У кожному трансформаторі знаходилося 40 тон масла, при горінні якого виділяються небезпечні органічні сполуки, включаючи діоксини та фурани. При неконтрольованому горінні вугільного палива, конструкцій та обладнання станції в атмосферу було викинуто величезну кількість токсичних речовин, включаючи важкі метали, сполуки сірки та органічні речовини, які не розкладаються в природі й накопичуються в грунтах. Викиди від цієї пожежі у вигляді зольного пилу можуть бути рознесені на значні відстані, що призведе до забруднення грунтів і поверхневих вод на великих територіях. Це, в свою чергу, може призвести до підвищення концентрації токсичних речовин в продуктах харчування, вироблених на постраждалих територіях, і погіршення загальної екологічної ситуації в регіоні.

Всі заяви про те, що ця техногенна катастрофа не представляє екологічної небезпеки, є безвідповідальними і абсолютно некомпетентними.

Контактна особа:

Олег Савицький
savitsky at necu.org.ua
Координатор програми з екологізції енергетики
Національний екологічний центр України